Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Začaly zápisy na základní školy. I letos online

06. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Dříve to bývala společenská událost pro celé rodiny. Slavnostně oblečené budoucí prvňáky, často na zádech již s první aktovkou, doprovázeli na zápisy rodiče i prarodiče. Bohužel i letos se předškoláci musejí do prvních tříd hlásit pouze po internetu. Zápisy se budou konat ve většině pražských základních škol po celý duben. Podat žádost o přijetí dítěte k povinné základní školní docházce mohou rodiče několika způsoby, školy však nejvíce preferují datovou schránkou. Rodiny, kde ji ani jeden z rodičů nemá, mohou žádost po předchozí domluvě podat i přímo ve škole. Informace o způsobu zaslání včetně formulářů má každá škola na svých webových stránkách.

Kvůli pandemii se odložily i informační schůzky pro rodiče a návštěvy dětí z mateřských škol v současných prvních třídách. „Klárka se na zápis a návštěvu budoucí školy moc těšila. Akce však byla těsně před uskutečněním zrušena,“ říká maminka jedné z budoucích prvňaček na Praze 8. Rodina malé Klárky si navíc nebyla do poslední chvíle jistá, na kterou ze škol v okolí bydliště ji zapíší, nakonec vybrali spádovou školu, protože na tu měli alespoň recenzi od sousedů. Některé školy pro rodiče alespoň natočily informační videa a uspořádaly informační schůzky online, například Základní škola Generála Janouška v Praze na Černém Mostě nebo Základní škola Fryčovická v pražských Letňanech.

Jako kompenzaci zrušených zápisů školy pro své budoucí žáky připravují setkání na konci tohoto školního roku, aby svoji budoucí školu poznali ještě před nástupem 1. září. Většina škol má již zkušenosti z loňského roku, protože takovou akci pro děti pořádaly i v loňském roce. I současní žáci prvních ročníků o zápis a s ním spojené akce ve školách přišli.

Za posledních 10 let se výrazně zvýšil zájem rodičů o odklad školní docházky

Rodiče, kteří si nejsou jistí, zda jejich předškolák nástup do školy v příštím roce zvládne, by měli konzultovat situaci buď s učiteli v mateřské škole, s dětským lékařem, případně se objednat do pedagogicko-psychologické poradny. Návštěva ale není povinná, zda ji se svým dítětem rodič navštíví, či ne, je plně v jeho kompetenci.

Ministerstvo školství k odkladu povinné školní docházky uvádí, že zákonný zástupce se musí dostavit k zápisu k plnění povinné školní docházky do základní školy i v případě, žádá-li pro své dítě odklad povinné školní docházky. Žádost se podává řediteli základní školy písemně a musí být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa (pro tyto potřeby je dostačující doporučení praktického lékaře pro děti a dorost). Tato posouzení může dodat později v průběhu správního řízení o žádosti.

„Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku,“ řekla Galina Jarolímková, ředitelka Psychologicko-pedagogické poradny pro Prahu 1, 2 a 4. „Odklad školní docházky by neměl být chápán pouze jako administrativní krok k odložení školní povinnosti, ale především jako čas pro kompenzaci a stimulaci,“ dodala Jarolímková.

A co by vaše dítě mělo splňovat před nástupem do školy?

Ministerstvo školství k tomuto již dříve vydalo manuál, který rodiče naleznou zde>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram