Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Workshop pro všechny generace: Vzkvét(k)ám – naučte se tvořit z textilního odpadu

09. 04. 2023 - Klára Nováčková

Jak recyklovat textilní odpad, jak šetřit životní prostředí a jak se naučit vytvářet originální tapiserie? To vše ukáže workshop Vzkvét(k)ám, který pořádá Národní galerie Praha.

Upcyclingový workshop je součástí doprovodného programu k aktuálně probíhající výstavě Květinová unie. Návštěvníci si ve Veletržním paláci mohou vytvořit vlastní tapiserii z textilního odpadu, naučit se základy tkaní a vyšívání. Kurz povedou české výtvarnice Barbora Fastrová a Johana Pošová, jejichž velkoformátová tapiserie je součástí zmiňované výstavy.

Výstava Květinová unie slouží jako ohlédnutí za loňským předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie. Devět předních českých umělců tehdy dostalo za úkol vyzdobit dvě budovy Evropské Rady v Bruselu. Právě tato výtvarná díla, která reprezentovala Českou republiku jsou náplní výstavy. Skupina designérů se rozhodla vyjádřit skrz svá výtvarná díla hodnoty, které jim Evropská unie evokuje. Podstatný motiv celé kampaně byl symbol květin (květů), který odkazuje na to, že ačkoliv je každý druh jiný, všechny vyrůstají z jedné země. 

Se symbolem květů souvisí i další zásadní bod celé kampaně - ekologie a enviromentální problematika. Výstava (a její doprovodný program) se soustředí především na oblast týkající se textilního průmyslu, s nimž se pojí v dnešní době stále diskutovanější téma fast fashion neboli rychlé módy. Právě na tuto otázku odpovídají lektorky workshopu Vzkvét(k)ám, když se za použití tradičního řemesla snaží přispět k debatě o tomto tématu. Společně se svojí tvorbou přináší také inovativní nápady, jak pracovat s textilním odpadem.

,, Snahou bylo ukázat, že ekologické nemusí být méně atraktivní, ale může mít vlastní estetickou kvalitu‘‘

– NGP, Květinová unie

Kurz je vhodný pro všechny věkové kategorie. Je nutné se předem zaregistrovat, a to přes platformu GoOut. Cena je 90,- na osobu, a to včetně materiálů a vstupu na výstavu Květinová unie. Kurz se uskuteční v neděli 16. dubna od 11:00 do přibližně 15:00 hodin.

Zdroj obrázků: Národní galerie Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram