Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výzkum tělesné zdatnosti ve školách: Srovnání po 100 letech

13. 03. 2023 - Tereza Benešová

Na školách začne výzkum tělesné zdatnosti, který pořádají odborníci z Katedry tělesné výchovy a sportu Technické univerzity v Liberci. Výzkum se opakuje přesně po 100 letech, v roce 1923 ho pořádali Emil a Jan Roubalovi v Československých školách. Tehdy se do výzkumu zapojilo skoro 100 škol. 

Výzkum bude probíhat v průběhu března a dubna. Začne na gymnáziu v Nymburce a poté bude pokračovat na dalších čtrnácti gymnáziích po celé České republice. Pořádá se na stejných školách jako tomu bylo před 100 lety. Odborníci z Katedry tělesné výchovy a sportu Technické univerzity v Liberci budou objíždět jednotlivé školy a zaučovat jejich učitele tak, aby výzkum probíhal všude stejně.

Před 100 lety se děti prvně vážily a měřily, poté byla zkoušena jejich tělesná zdatnost. Všechny údaje byly zaznamenávány do dobové publikace. Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci jejich metodiku nyní převzali. 

Tělesné testy, které se budou v roce 2023 provádět však nebudou odpovídat testům, které se prováděly v roce 1923. Důvodem je fakt, že některé cviky, které se na školách prováděly v roce 1923, nyní žáci v rámci tělesné výchovy nedělají. Jedná se například o hod oštěpem. Výzkumníci kvůli tomu upravili plán ze čtrnácti aktivit pouze na pět základních. Zkoumat se bude skok do dálky, hod míčkem, shyby, rychlost běhu a vytrvalost v něm. 

Vyhodnocení by Technická univerzita v Liberci chtěla mít do konce tohoto roku. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram