Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vystudoval střední pedagogickou, ale sní o práci tramvajáka

12. 05. 2021 - Pražský inovační institut

Původně chtěl být učitelem, po základní škole tedy nastoupil na Střední odbornou školu pedagogickou a Gymnázium na Praze 6. Po maturitě v netradičním roce 2020, kdy byly od poloviny března uzavřeny všechny školy, se nakonec Štěpán Valenta rozhodl pokračovat ve studiu na Vyšší odborné škole dopravní v Masné ulici. Nyní je jeho sen řídit v Praze tramvaj. Jaká byla příprava na maturitu, když nemohl docházet do školy? Co nejvíce při učení na ni využil a co by současným maturantům poradil, odpověděl v rozhovoru pro Prahu školskou.

Co pro vás bylo rozhodující při výběru střední školy? Vybral jste si školu sám?

Při výběru střední školy jsem zohledňoval fakt, že jsem se v té době chtěl stát učitelem. Proto jsem si vybíral hlavně mezi pedagogickými školami. Rozhodující bylo místo, kde se škola nacházela, tedy pár minut od mého bydliště. Typ školy jsem si ale vybral sám. Jaká škola to však přesně bude, mi pomohli vybrat rodiče a také moje učitelka ze základní školy.

Maturoval jste v roce, kdy se najednou uzavřely školy ze dne na den. Jaká byla příprava na dálku? Měli jste už loni na jaře online výuku?

Školy se tenkrát uzavřely 11. března. Od té doby jsme byli odkázáni na domácí přípravu de facto až do maturit. Příprava na dálku mi v té době celkem vyhovovala. Už jsme skoro všechnu látku potřebnou k maturitě měli probranou, takže online hodin bylo pomálu a učitelé, u nichž jsme nematurovali, po nás přítomnost v hodinách ani plnění úkolů nevyžadovali vůbec. Měli jsme tedy mnoho času na klidné učení se maturitních otázek.

Z jakých předmětů jste maturoval?

Maturoval jsem z občanské nauky, českého jazyka (z knih), specializace hudební výchovy, anglického jazyka, psychologie a pedagogiky.

Byla pro vás maturita složitá? Využil jste při přípravě na ni nějakých interaktivních forem?

Přímo jednotlivé maturitní zkoušky pro mě až tak složité nebyly. Největší problémy mi dělala nervozita, ale ta pokaždé po začátku zkoušení odpadla. Co se týče přípravy, měl jsem všechny podklady vytištěné a učil jsem se pouze z papírů.

Měl byste nějaký zajímavý tip pro ostatní maturanty, jak se co nejlépe připravit?

Myslím si, že každému vyhovuje jiný způsob přípravy. Někteří moji spolužáci ze střední školy se dokázali učit jenom přes počítač a to půl roku až rok dopředu, než si byli jistí. Já jsem se začal učit asi měsíc před maturitou a úplně mi to stačilo. Jedinou radu, kterou bych všem maturantům dal, je, aby si všechny otázky shromáždili a měli je pořád při ruce.

Co studujete nyní? Stihl jste poznat nějaké spolužáky před uzavřením škol?

Právě studuji vyšší odbornou školu dopravní. Na té jsem stihl poznat všechny své nové spolužáky.

Když jste vybíral kam dál po střední škole, co pro vás bylo rozhodující?

Po střední škole jsem už vůbec studovat nechtěl. Maturitu jsem měl a práce, mezi kterými jsem si vybíral, ani vyšší vzdělání než maturitu nepožadují. Nervozita ze zkoušek na střední mi bohatě stačila a jít na školu, kde se budu muset znovu připravovat na testy a zkoušení, to úplně nebyl můj plán. Každého to učení prostě bavit nemusí, ani když ví, že mu to pomůže. Doma se ale možnost, že bych šel hned po střední pracovat, nesetkala s pozitivní odezvou, takže jsme vybrali školu, jejíž zaměření mě zajímá, což je doprava.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Myslíte, že se ještě vrátíte k profesi učitele?

V budoucnu bych se chtěl stát se řidičem tramvaje v Praze. Nedokážu říct, zda to bude už po těchto prázdninách, nebo jestli dopravní školu, na které právě studuji, dokončím. Co dokážu říct skoro s jistotou je, že se k pedagogice a profesi učitele jako takové nevrátím. Už dlouhou dobu mě lákají spíše práce spojené s dopravou. Uvažoval jsem i o řízení kamionu, ale to už předbíhám hodně.

Fotografie: Pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram