Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vysoká dostupnost mobilního bankovnictví by mohla zvýšit životní úroveň stamilionů Afričanů

29. 08. 2022 - jan.sercl

Jay Rosengard, odborný asistent pro veřejnou politiku na Harvard Kennedy School, tvrdí, že zahrnutí Afričanů do finančního sektoru je klíčem pro spravedlivý ekonomický rozvoj.

„Poskytování těchto služeb prostřednictvím mobilních telefonů se ukázalo jako velmi slibné při překonávání geografických, demografických a institucionálních omezení finančního začleňování, zejména v Africe, v čele s revolucí mobilního bankovnictví v Keni," uvádí Rosengard. Jeho nejnovější výzkum ukazuje, že díky mobilnímu bankovnictví se podíl Keňanů s přístupem k finančnímu účtu zvýšil ze 42 % v roce 2011 na 75 % v roce 2014. Mezi nejchudšími občany došlo k prudkému nárůstu finančního začlenění, a to z 21 % lidí s finančním účtem v roce 2011 na 63 % v roce 2014, což představuje nárůst o více než 200 procent za pouhé tři krátké roky. Podíl lidí s přístupem k finančnímu účtu je v Keni více než dvojnásobný ve srovnání s ostatními zeměmi subsaharské Afriky a téměř trojnásobný oproti běžnému podílu v zemích s nízkými příjmy na celém světě.

„Kouzlo mobilního bankovnictví spočívá v jeho jednoduchosti a nízkých nákladech," tvrdí ve svém výzkumu. „Vše, co potřebujete, abyste mohli začít, je stařičký tlačítkový telefon, který je k dispozici za méně než 10 dolarů, a bankovní SIM karta. Pak můžete posílat a přijímat peníze prostřednictvím textových zpráv, není k tomu potřeba žádný chytrý telefon ani speciální aplikace. Zákazníci se na tuto službu spoléhají hlavně při platbách person-to-person (P2P), ale stále častěji ji využívají k placení obchodníkům, komunálním službám a dalším podnikům."

Africká dceřiná společnost Vodafonu Safaricom si uvědomila, že systém mobilních plateb představuje obrovskou příležitost pro toho, kdo dokáže vytvořit funkční legitimní systém, a vytvořila M-Pesa. Tato síť, která začala v Keni, dosáhla v prvním roce 1,2 milionu zákazníků a nyní jich v subsaharské Africe obsluhuje 30 milionů. Ukázalo se, že služba je neuvěřitelně populární nejen mezi uživateli airtime bank, ale i mezi běžnou populací, která neměla bankovní účet a tudíž neměla možnost převádět majetek.

V subsaharské Africe již dnes 400 milionů spotřebitelů využívá mobilní platební bankovní systémy, které umožňují provádět transakce přes telefon v hodnotě 300 miliard dolarů, což zákazníkům přináší poplatky za mobilní bankovnictví ve výši 200 miliard dolarů. Do roku 2025 by trh mobilních plateb mohl dosáhnout 650 až 750 milionů zákazníků. Pokud by se tak stalo, příjmy z mobilních plateb, které se v průměru pohybují kolem 1,1 % celkového objemu transakcí, by vzrostly z dnešních 3,5 miliardy USD na 14 až 20 miliard USD.

Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-stastny-usmivani-bankomat-3799220/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram