Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výsledky druhého kola přijímacích zkoušek na střední školy: Úspěšnost uchazečů a jejich možnosti

23. 05. 2024 - Šimon Hauser

Celkem 6 293 žáků devátých tříd základních škol absolvovalo přijímací řízení, ve kterém se výrazná většina uchazečů setkala s úspěchem. Přesně 89 % z nich bylo přijato na střední školy, přičemž většina z nich byla přijata na obory, které upřednostňovali.

Statistiky a čísla druhého kola

Ve druhém kole přijímacího řízení se o volná místa na středních školách ucházelo přes 12 000 žáků, kteří podali více než 29 000 přihlášek. Každý uchazeč mohl podat až tři přihlášky, přičemž je mohl seřadit podle priority. Výsledkem je, že 73 % deváťáků bylo přijato na obor, který označili jako svou první prioritu.

Navzdory vysoké úspěšnosti nebylo 701 žáků z 9. tříd přijato na žádnou školu. Tito neúspěšní uchazeči se však budou moci zapojit do třetího nebo dalších kol přijímacího řízení, která budou organizována jednotlivými školami.

Úspěšnost podle krajů

Úspěšnost žáků se liší podle krajů. V Praze bylo přijato 76 % uchazečů, zatímco ve Středočeském kraji to bylo 87 %. Podobné rozložení úspěšnosti platí i pro ostatní regiony, přičemž nejlepší výsledky vykázali žáci hlásící se na čtyřletá gymnázia. Například v Praze bylo na čtyřletá gymnázia přijato 77 % uchazečů, kteří měli tyto obory jako svou první prioritu.

Nepřijatí uchazeči a jejich preference

Z celkového počtu 701 nepřijatých deváťáků se 486 z nich hlásilo na jiné maturitní obory než gymnázia a lycea, zatímco 105 uchazečů mělo zájem o lycea. Pouze 78 nepřijatých žáků se hlásilo na čtyřletá gymnázia.

Pokud jde o uchazeče, kteří se hlásili na čtyřletá gymnázia, celkem 60 % z nich bylo přijato právě na gymnázium, zatímco dalších 34 % našlo své místo v jiných oborech. Největší skupinu nepřijatých žáků tvořili ti, kteří se zaměřovali na jiné maturitní obory či obory s výučním listem.

Volná kapacita a další kroky

Celková volná kapacita pro denní formu studia v tomto kole byla 15 682 míst, což zajišťuje, že i žáci, kteří nebyli přijati v druhém kole, mají stále šanci na umístění v dalších kolech přijímacího řízení.

Možnosti pro nepřijaté uchazeče

Nepřijatí uchazeči, kteří konali jednotnou přijímací zkoušku, se mohou přihlásit do třetího nebo dalších kol. Tato kola nejsou centrálně řízena a informace o volných místech budou postupně zveřejňovány v systému DiPSy. Školy mohou organizovat další kola od 28. června 2024, kdy určí termíny pro podávání přihlášek a způsob konání zkoušek.

Uchazeči mohou podat přihlášku výhradně tištěnou formou, kterou je nutné doručit osobně, poštou nebo datovou schránkou přímo do školy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram