Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vyšehradské nádraží má nového majitele. Rekonstrukce by mohla začít již v září

17. 09. 2022 - Vincenc Novák

Secesní budova nádraží Vyšehrad z roku 1904 je již dlouhou dobu jednou z ostud Prahy. Stavba, která byla v roce 2000 vyhlášena kulturní památkou, dlouhodobě chátrá. To by se nyní mohlo změnit.

Praha se dlouhodobě snaží budovu nádraží získat do svého majetku. To se jí však nedaří, budova má nyní dokonce nového majitele, kterým je kyperská společnost Miquelira Limited. Ta slíbila, že již v září zahájí kroky k záchraně budovy. Jako první by měla přijít na řadu oprava střechy.

Vedení města se v minulosti již snažilo nádraží koupit či směnit, avšak narazilo na své finanční limity. Předchozí majitel nádraží, společnost Rail City Vyšehrad, za budovu požadovala 130 milionů korun.

Praha se snažila i o vyvlastnění budovy, což jí nový majitel zkomplikoval. Vyvlastnit nemovitost lze totiž pouze v případě, kdy je památkově chráněný objekt dlouhodobě zanedbáván. Vzhledem k tomu, že se nový majitel zavázal k rekonstrukci objektu, nelze již o zanedbávání hovořit. V případě, že by však nový vlastník k rekonstrukci budovy nepřistoupil, vrátí se možnost vyvlastnění opět do hry.

Nádraží Vyšehrad bylo v provozu od roku 1872 a samotná secesní budova vznikla na počátku 20. století. Od roku 1960 však již v místě vlaky nezastavují a z prostoru nádraží, které je unikátní svým umístěním v oblouku, se stala tzv. výhybna. Až do roku 2014 byla obsazena výpravčím. V současnosti se již neuvažuje o obnově železniční stanice, neboť dle nových norem již vlaky nemohou zastavovat v zatáčce. V budoucnu by měla v blízkosti stanice vzniknout nová stanice Praha-Výtoň.

Zdroj obrázku: Autor: Dobroš – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116806528

page2image26482576

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram