Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vládní rošády pokračují, skončil také ministr zahraničí Petříček

13. 04. 2021 - Daniel Kapek

V průběhu tohoto týdne došlo k další vládní změně. O konci ministra zahraničí Tomáše Petříčka se spekulovalo už od sjezdu České strany sociálně demokratické (ČSSD), na kterém byl znovuzvolen předsedou strany Jan Hamáček. Jeho největší rival byl právě ministr zahraničí Petříček. Na post šéfa ČSSD kandidovala také bývala ministryně školství z vlády Bohuslava Sobotky Kateřina Valachová.

Dva dny po sjezdu vládní ČSSD se nové vedení této nejstarší české politické strany rozhodlo pro rychlou obměnu ministrů. Jan Hamáček v pondělí požádal premiéra Babiše (ANO) o odvolání stranického rivala. Petříček byl hned poté písemně odvolán prezidentem Zemanem.

„Odcházím se vztyčenou hlavou, za své kroky v posledních dvou a půl letech se nestydím. Vždy jsem prosazoval proevropskou a prozápadní orientaci České republiky a kontinuitu naší zahraniční politiky,“ sdělil Petříček novinářům.

O tom, jak moc souvisí s jeho odchodem fakt, že byl trnem v oku prezidenta Zemana, nechtěl spekulovat.

Prezident již nějakou dobu požadoval odvolání ministra zahraničí, naposledy kvůli postoji k ruské vakcíně Sputnik V nebo kvůli jeho postoji k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

„Jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika kolem dostavby Dukovan,“ řekl pro Deník N Tomáš Petříček. „Odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami,“ dodal.

Kvůli stejnému postoji k neschváleným ruským a čínským vakcínám skončil v poslední době také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Novým ministrem se stane Jakub Kulhánek

Jan Hamáček počítal s rošádami mezi ministerstvy, která vedou politici jeho strany. Novým ministrem zahraničí se měl stát Lubomír Zaorálek (ČSSD), který působí jako ministr kultury. Toho měl na jeho postu nahradit poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). Zaorálek na tiskové konferenci oznámil, že považuje resort zahraničí za vykuchaný a vadí mu osekání kompetencí ministerstva. Nabídku na tento ministerský post nepřijal.

„Ministerstvo (zahraničí) není to ministerstvo, které jsem před roky opouštěl,“ řekl s tím, že mu vadí například vznik zmocněnce pro Rusko, který sídlí na Pražském hradě a není součástí resortu zahraničí.

Připomněl, že Petříček například nemohl promluvit do nákupu vakcín proti koronaviru.

„Odvolat ministra zahraničí a nemít domluveného nástupce je naprostý amatérismus a hazardování s naší zahraniční politikou. Kultura a zahraniční politika jsou obětí politického masakru uvnitř ČSSD,“ napsal poslanec Výborný (KDU-ČSL) na Twitter.

ČSSD nakonec na pozici ministra zahraničí navrhla Jakuba Kulhánka, který doposud působil jako náměstek ministra vnitra.

Zdroj foto: vlada.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram