Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vladimír Balaš a výzvy ve školství, které nově čekají na Mikuláše Beka

04. 05. 2023 - Aneta Havránková

Končící ministr školství Vladimír Balaš (STAN) se domnívá, že největší výzvy v oblasti vzdělávání zahrnují dostavbu školní infrastruktury, reformu vysokých škol, udržitelné financování a revizi rámcových vzdělávacích programů. Toto prohlášení učinil novinářům při svém posledním jednání vlády 3. května. Balaš opouští svůj post ministra školství kvůli zdravotním problémům a jeho nástupcem se stane dosavadní ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN), kterého dnes jmenuje prezident Petr Pavel.

Balaš také zdůraznil potřebu řešení nedostatku středních škol v některých regionech a oborech kvůli silnému populačnímu ročníku. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová však tvrdí, že míst na středních školách je v celé zemi. Podle Lednové bylo v lednu 2023 nabízeno celkem 687 512 míst, z čehož zhruba 200 000 bylo neobsazených.

Balaš dále zastává názor, že je třeba investovat do výstavby nových škol a do dostavby nebo rekonstrukce těch existujících. V souvislosti s tím naznačil, že by bylo nutné snížit požadavky hygieny. Další oblast, kterou je podle něj třeba řešit, je revize rámcových vzdělávacích programů.

Ministr tvrdí, že jsou tyto programy zastaralé a neodpovídají současným potřebám trhu práce. Je nutné je aktualizovat a upravit tak, aby studenti získali potřebné znalosti a dovednosti pro svou budoucí kariéru. Balaš však zdůraznil, že tato revize bude komplexní a bude vyžadovat součinnost učitelů a rodičů.

Ministr se však nezaměřoval pouze na infrastrukturu a finance. Podle něj je nutné také reformovat vysoké školy, aby byly lépe přizpůsobeny potřebám trhu práce a aby byl kladen větší důraz na praktické zkušenosti studentů. Tento názor je v souladu s celkovou strategií Evropské unie, která vyzývá ke zvýšení kvality a atraktivity evropského vysokoškolského vzdělávání.

Vladimír Balaš však k dnešnímu dni, tedy 4. květnu 2023, na postu ministra školství nahradí. Osud těchto změn si tak převezme do rukou Mikuláš Bek, který má v plánu resort změnit a diskutovat o možných změnách. Odborníci se domnívají, že zásadní bude v řízení ministerstva také financování, které Bek dokáže sehnat. Balašovi se v tomto sektoru totiž v minulosti příliš nedařilo a byl za to často kritizován.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram