Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vláda odsouhlasila digitalizaci přijímacích zkoušek na střední školy

08. 10. 2023 - Aneta Havránková

Vláda schválila zásadní krok v oblasti českého školství, který by měl zjednodušit a zmodernizovat přijímací řízení na střední školy. Díky novému zákonu, který připravilo ministerstvo školství, budou moci studenti od roku 2024 podávat přihlášky na střední školy elektronicky, což má za účel eliminovat zdlouhavé procesy a zlepšit transparentnost celého systému.

Hlavním cílem této digitalizace je zjednodušení a zefektivnění přijímacího procesu pro všechny zúčastněné strany, včetně uchazečů a jejich rodičů, škol a Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Jedním z hlavních přínosů bude odstranění doby nejistoty pro uchazeče, která byla spojena s možností podání zápisových lístků v desetidenní lhůtě. Díky prioritnímu seřazení škol na přihlášce budou mít všichni okamžitý přehled o svém zařazení, což by mělo zredukovat problém s velkým počtem neumístěných uchazečů v první fázi přijímacího řízení. Znamená to také, že nebudou potřeba zápisové lístky.

Konkrétní změny zahrnují:

  1. Evidence všech přihlášek do jednotného informačního systému.
  2. Možnost podat přihlášky na 3 školy (až 5 pro obory s talentovou zkouškou).
  3. Zachování 2 pokusů pro přijímací zkoušky (JPZ) i pro uchazeče, kteří se hlásí pouze na jeden maturitní obor.
  4. Změna v zohledňování výsledků předchozího vzdělávání ze ZŠ jako kritérium pro přijetí na střední školy.
  5. Rozprostření školní části přijímacích zkoušek v průběhu delšího období.
  6. Automatické přiřazování uchazečů ke konkrétním školám po vyhodnocení výsledků zkoušek.

Do budoucna má být povoleno pouze elektronické podávání přihlášek. První fáze digitalizace v tomto školním roce umožní uchazečům podat přihlášku buď v písemné formě s elektronickou podporou, nebo výhradně elektronickou formou s ověřením zákonného zástupce. V případě, že uchazeč změní názor a rozhodne se nenastoupit na konkrétní školu, bude muset svoji přihlášku formálně stáhnout.

Pro obory s talentovou zkouškou zůstává písemné podání přihlášek v listopadu 2023. Budou však elektronicky upraveny. Celý proces bude vyžadovat novelizaci školského zákona a prováděcího právního předpisu, ale podle plánu by měl být v lednu 2024 připraven k pilotnímu provozu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram