Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Většina středních škol bude zohledňovat výsledky ze základních škol

27. 10. 2023 - Šimon Hauser

Většina ředitelů středních škol plánuje i nadále zahrnovat výsledky ze základních škol do procesu přijímání studentů. O této skutečnosti informoval předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA, Jiří Zajíček. S informací přišla Česká tisková kancelář (ČTK). Novela školského zákona, kterou Sněmovna dnes schválila, umožní středním školám nový přístup k přijímání studentů, kdy už nebudou povinny brát v úvahu výsledky předchozího vzdělávání.

Tuto novinku představilo ministerstvo školství ve spolupráci s poslanci z různých politických stran. Jejím hlavním cílem je zjednodušit a urychlit proces přijímání na střední školy. Kandidáti na středoškolské studium budou podle nového návrhu moci podat až tři přihlášky, což je o jednu více než dříve, a budou moci stanovit priority pro školy, které chtějí studovat nejvíce. Tato úprava také zruší povinnost zohledňovat výsledky základního vzdělávání od roku 2024.

Někteří poslanci, jako například Jan Berki (STAN), který byl jedním ze zástupců novely školského zákona, tvrdí, že tato změna posílí postavení ředitelů středních škol. Poslance Matěje Ondřeje Havla (TOP 09) zase znepokojuje, že nelze objektivně srovnávat známky z různých základních škol, protože ty hodnotí žáky podle různých kritérií.

Jiří Zajíček, předseda sdružení školských asociací, uznává, že hodnocení žáků na základních školách se liší, a proto nelze považovat známky ze základní školy za nestranné kritérium při přijímání na střední školy. Avšak podle něj si ředitelé středních škol jsou této situace vědomi a již nyní při přijímacím procesu věnují známkám nižší váhu.

Jiří Zajíček také zdůrazňuje, že změna může mít negativní dopad na učitele deváťáků, protože ztráta povinnosti zohledňovat výsledky ze základní školy v přijímacím procesu může snížit motivaci žáků ke studiu a práci. Z tohoto důvodu očekává, že ředitelé středních škol budou i nadále brát výsledky základního vzdělávání v úvahu jako jeden z faktorů při rozhodování o přijetí či nepřijetí uchazečů na střední školu. "Většina ředitelů středních škol má zájem na zachování tohoto kritéria. Někteří by ho mohli brát s menším důrazem, ale neexistuje nikdo, kdo by ho úplně zrušil," sdělil předseda asociace sdružující ředitele středních a základních škol.

Zdroj: České noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram