Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vedení Univerzity Karlovy se vyjádřilo k financování vysokých škol a k celostátní hodinové výstražné stávce

17. 10. 2023 - Vincenc Novák

Vedení nejstarší české univerzity ve svém prohlášení uvedlo, že dlouhodobě poukazuje na neuspokojivý stav financování českého vysokého školství. Zároveň také zdůraznilo nutnost faktického naplnění dlouhodobé celospolečenské prioritizace vzdělávání, výzkumu, vývoje a inovací.

"Pokud chceme v ČR budovat znalostní ekonomiku, je nezbytné přijmout závazný střednědobý výhled růstu poměrných výdajů na vysoké školy vůči HDP na úroveň alespoň průměru zemí OECD, a to zvláště proto, že demografický nárůst, letos zaznamenaný na středních školách, se za několik let promítne na školy vysoké," uvedla Univerzita Karlova s tím, že podíl vysokoškolsky vzdělané populace v Česku již nyní patří k nejnižším v Evropské unii.

Vedení univerzity také připomnělo, že objem institucionálních veřejných prostředků na vysoké školství vyjádřený ve vztahu k HDP klesl v roce 2023 z 0,62 % v roce 2009 na 0,45 %. I přes tento fakt české vysoké školství i nadále plní svoji společenskou roli a reagují na zvyšující se nároky, které jsou na vzdělávací proces kladeny. Vysoké školy Česku nadále přinášejí vzdělané absolventky a absolventy v nespočtu významných oborů.

"Chápeme proto důvody vedoucí k protestní akci plánované na 17. 10. 2023. Je potřeba lépe financovat vzdělávání v ČR, abychom byli jako země i do budoucna schopni kvalitně vzdělávat a být konkurenceschopní v Evropě i ve světě. Univerzita Karlova je pochopitelně připravena s MŠMT spolupracovat také na dlouhodobé strategii rozvoje vysokého školství, které se musí v současné době dramatických technologických změn dynamicky měnit," stojí v prohlášení.

Zdroj: Univerzita Karlova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram