Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vědci poprvé objevili mikroplasty v lidském dýchacím traktu

08. 04. 2022 - jan.sercl

V plicní tkáni 11 ze 13 operovaných pacientů bylo nalezeno celkem 39 částeček mikroplastů, nejčastěji se mezi nimi objevoval polypropylen, užívaný zejména v plastových obalech, a PET (polyethylen), ze kterého jsou vyráběny plastové lahve.

Výzkumníci z University of Hull a Hull York Medical School našli největší množství plastů o průměru menším než 5 mm v nejhlubší části plic. To bylo dříve považováno za nemožné, vzhledem k tomu, jak úzké jsou dýchací cesty. Mikroplasty byly již dříve nalezeny ve vzorcích z pitev lidských mrtvol, ale tato studie je poprvé prokázala v plicích živých lidí. Tato studie měla za účel dále rozšířit povědomí o nebezpečí vdechování mikročástic a o jejich potenciálním negativním dopadu na lidské zdraví.

Laura Sadofsky, hlavní autorka článku, uvedla: „Tyto údaje představují významný pokrok v oblasti znečištění ovzduší, mikroplastů a lidského zdraví. Charakterizace typů a množství mikroplastů, které jsme objevili, může nyní sloužit jako podklad pro reálné podmínky laboratorních expozičních experimentů s cílem určit dopady na zdraví."

Již dlouho je známé, že mikroplasty mají nezanedbatelný vliv na život na naší planetě, ne každý si je ovšem vědom toho, do jaké míry tomu tak je. V dnešní době se tyto částečky nacházejí v nejhlubších částech oceánu, na vrcholku hory Mount Everest, ale dokonce i v placentách těhotných žen. Zatím nemáme dostatečné informace pro určení konkrétního nebezpečí, které by výskyt mikročástic mohl způsobovat, vědci se ovšem shodují na tom, že je třeba s tím začít něco dělat.

Korelace s rakovinou plic se zdají být stále více významné. Americká studie provedená v roce 1998 u pacientů s rakovinou plic zjistila ve více než 100 vzorcích přítomnost plastových a rostlinných vláken (např. bavlny). V rakovinné tkáni obsahovalo vlákna 97 % vzorků a v nenádorových vzorcích bylo kontaminováno 83 % vzorků. Nedávný přehledový článek vyhodnotil riziko rakoviny a dospěl k závěru: „Je naléhavě zapotřebí podrobnějšího výzkumu toho, jak mikroplasty a nanoplasty ovlivňují struktury a procesy v lidském těle a zda a jak mohou transformovat buňky a vyvolat karcinogenezi, zejména s ohledem na exponenciální nárůst výroby plastů."

Fotografie od uživatele Chokniti Khongchum ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram