Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ve Zlíně otevřel obor Kreativní odvětví a digitální kultura. Je jedinečný ve střední Evropě

14. 05. 2024 - Aneta Havránková

Fakulta multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně otevřela nový a unikátní bakalářský program zaměřený na praktickou aplikaci v oblasti kulturních a kreativních průmyslů, který bude spuštěn příští podzim. Tento program s názvem "Kreativní odvětví a digitální kultura" poskytne studentům prostor pro individuální rozvoj a naučí je novým a inovativním přístupům k práci.

Cílem nového bakalářského programu je vychovávat novou generaci kreativních profesionálů, kteří budou schopni přispívat k rozvoji kulturních a kreativních odvětví, jak v České republice, tak i v zahraničí, v 21. století. V souladu s výzkumem OECD Learning Compass 2030 od společnosti McKinsey je program zaměřen na rozvoj schopností, které budou klíčové pro absolventy v roce 2030. Patří mezi ně ovládání digitálního prostředí, práce s daty a schopnost přinášet přidanou hodnotu nad rámec automatizovaných procesů. Proto je tříletý bakalářský program primárně zaměřen na nové přístupy a inovace spojené s digitalizací kultury.

„Ateliér Arts Management a obor Kreativní odvětví a digitální kultura je místem, kde se teorie mění v praxi. Zaměřuje se na inovace, digitální umění a design. Vzdělávání zde probíhá s důrazem na publikum, udržitelnost, diverzitu, inkluzi a přístupnost. Tak, aby kultura a umění byly pro všechny bez rozdílu,” popisuje zaměření nového studijního programu vedoucí ateliéru Arts Management Eva Gartnerová.

Na vytváření programu se podíleli ti největší odborníci z oblasti marketingu. Mezi nimi například trendspotterka a zakladatelka komunity #HolkyzMarketingu Pavlína Louženská, europoslankyně Martina Dlabajová /nestr. za ANO/, zakladatelka Nové sítě Adriana Světlíková, ředitelka kandidatury na Evropské hlavní město kultury Trenčín 2026 Lucia Dubáčová, VR architektka Markéta Gebrian, prezident Zlín Film Festivalu a Zlínského kreativního klastru Čestmír Vančura, a odbornice na service design Ladislava Zbiejczuk Suchá.

Rozmanitá nabídka předmětů

Nabídka předmětů v tomto programu je velmi rozmanitá, zahrnuje například Kulturní management, Vizuální studia pro digitální věk, Kurátorství nových médií, Digitální design bez bariér a Green design and sustainable materials. Všechny tyto předměty mají za cíl propagovat hodnoty jako je inkluze, diverzita a přístupnost, které jsou základními principy tohoto programu. Některé předměty budou vyučovány v angličtině, aby byla zajištěna mezinárodní komunikace a dostupnost.

Kromě nově vybaveného ateliérového zázemí budou mít studenti a studentky programu Kreativní odvětví a digitální kultura jako součást studia k dispozici moderně vybavenou imerzivní laboratoř a digitální kreativní dílnu Robota. Nedílnou součástí ateliéru je také fakultní galerie G18, která zájemcům a zájemkyním nabízí další formy vzdělávání, tvůrčí workshopy, přednášky
a koncert, popřípadě i prostor pro realizaci vlastních projektů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram