Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ve čtvrtek startuje Signal festival. Na co se letos můžete těšit?

10. 10. 2023 - Klára Nováčková

Již tento čtvrtek začne v Praze ikonický festival umění a světel Signal festival. Jedenáctý ročník nabídne více než 20 uměleckých děl od českých, ale i zahraničních umělců. Na co se můžete těšit v prvním ročníku nové dekády festivalu?

Tématem letošního ročníku je ekosystém. Akce se soustředí na propojení umění, moderních technologií, společnosti a přírody. Všichni jsme součástí (eko)systému a je jen na nás, jestli se nám jej podaří udržet. Festival téma ekosystému a jeho udržitelnosti obrací ze všech stran, snaží se na něj podívat různou optikou a volně na něj fabuluje.

Signal festival letos přichází s řadou novinek. Poprvé ve své historii budou rámci festivalu světelné instalace k vidění i na okraji metropole. Právě tudy povede třetí, tzv. satelitní trasa. Jedná se o trojici uměleckých děl, které na svých místech po skončení festivalu zůstanou permanentně.

Z uplynulých ročníků. Zdroj: Signal festival

Co naopak zůstává, to jsou dvě trasy uprostřed Prahy. Jedna povede samotným centrem, druhá zavede diváky do Karlína a Holešovic. Stejně jako u přechozích ročníků, i v letošním bude většina instalací přístupná zdarma. Pokračovat bude i minulý rok navázaná spolupráce Signal festivalu s Národním divadlem a Laternou magikou. Diváci se i letos mohou těšit na oblíbené videomappingy či interaktivní instalace.

Co byste rozhodně neměli minout na letošním ročníku?

Thermal drift

Výraznou osobností současné umělecké scény, jeiž práce budou na letošním ročníku k vidění, je mexický umělec Rafael Lozano-Hemmer. Jeho práce mohli obdivovat návštěvníci benátského Bienále. Lozano-Hemmer vystavoval také v New Yorku – ať už v MoMA, nebo Guggenheimově muzeu. Jeho interaktivní dílo "Thermal Drift" bude k vidění na Lyčkově náměstí. Thermal drift snímá pomocí termokamer tělesnou teplotu diváků, na jejímž základě vytváří velkoformátovou projekci.

Zdroj: Instagram @signalfestival

Imerze: Ponořeni do zvuku

U příležitosti svého 100. výročí se na Signal festivalu podílel i Český rozhlas. Díky němu vznikla audiovizuální instalace "Imerze: Ponořeni do zvuku". Tu diváci najdou na netradičním místě, v kostele sv. Salvatora. Hlavním tématem projektu byl zvuk a jeho postupné mizení. Pomocí jednotlivých zvuků se umělcům podařilo charakterizovat zaniklou vesnici na Vysočině.

Zdroj: Instagram @signalfestival

Luminary Glyphs

Videomapping Andráse László Nagye odkazuje na téma abecedy a na to, co bylo před ní - symboly a piktogramy. Ty jsou právě hlavním námětem jeho projektu, ve kterém kombinuje knihovny, stránky knih a texty s technologií umělé inteligence. Výsledným produktem je instalace "Luminary Glyphs", která představuje animace na základě písmen a symbolů. Kde jinde bychom tento videomapping našli než na zdech Městské knihovny v Praze.

Bližší informace najdete na webu Signal festivalu.

Zdroj úvodní fotografie: Signal festival

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram