Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Plzni se po opravě otevírá 2. největší synagoga v Evropě

21. 04. 2022 - Vincenc Novák

Velká synagoga v Plzni je největší stavbou svého druhu v Česku. Jedná se také o druhou největší synagogu v Evropě a třetí největší na světě. Nyní se po třech letech opět otevírá veřejnosti. Synagoga se nachází v ulici sady Pětatřicátníků. Větší než ona už jsou pouze synagogy v Jeruzalémě a Budapešti. Od roku 1992 je kulturní památkou České republiky.

Velká synagoga byla postavena mezi lety 1888 až 1892 podle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera, které byly přepracovány plzeňským stavitelem Emanuelem Klotzem. Náklady na její stavbu činily 141 092,06 zlatých. Stavbu tvoří 2 věže, které měří 45 metrů a trojlodní prostor. Uvnitř nalezneme kupř. malby s rostlinnými motivy či varhany z roku 1890.

Dne 6. března 1939 se synagoga málem stala cílem bombového útoku antisemitského a fašistického hnutí Vlajka, jehož členové se pokusili provést útoky na několik židovských památek v Plzni. Plán jim však nevyšel.

Za 2. světové války se z budovy stalo skladiště. Do roku 1973 se pak opět využívala k náboženským účelům, avšak v následujících letech až do konce komunistického režimu chátrala.

Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí za 100 milionů korun, v rámci které prošly obnovou vnitřní prostory a přilehlý Rabínský dům.

Veřejnosti se celá budova otevírá v pondělí 11. dubna. V synagoze mohou návštěvníci navštívit stálou expozici, která bude věnována židovským památkám v Plzeňském kraji. V rámci výstavy bude možné si prohlédnout fotografie synagog či jiných objektů, které již neexistují nebo jsou zbourané.

Budova bude návštěvníkům otevřena každý den od 10 do 17 hodin kromě sobot a jiných židovských svátků. Několikrát během týdne lze navštívit také komentované prohlídky.

Zdroj fotografie: Velká synagoga - Visit Plzeň (visitplzen.eu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram