Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V jakém věku by děti měly obdržet svůj první chytrý telefon?

03. 11. 2022 - jan.sercl

Chytré telefony se mezi dětmi staly téměř běžnou záležitostí. Vlastní je až 91 % jedenáctiletých dětí. Přicházejí však děti nevlastnící telefon o něco, nebo naopak pociťují překvapivé výhody?

Jakožto rodiči by vám nejspíše bylo odpuštěno, že smartphone považujete za jakousi pandořinu skříňku, která může do života vašeho dítěte vypustit všechny špatnosti světa. Nepřeberné množství titulků týkajících se možného dopadu používání telefonu a sociálních médií dětmi (ale i dospělými) může stačit k tomu, aby se této záležitosti lidé vyhýbali velkým obloukem.

Zároveň však sami pravděpodobně vlastníte telefon, který považujete za nezbytný nástroj pro váš každodenní život. Využíváte ho k odesílání e-mailů, online nakupování, videohovorům či k vytváření rodinných fotoalb. A pokud si všichni spolužáci, případně kamarádi vašeho dítěte pořizují telefony, nebudou jim bez něj chybět? Stále existuje mnoho nezodpovězených otázek ohledně dlouhodobých účinků chytrých telefonů a sociálních médií na děti a dospívající. Stávající výzkumy však poskytují některé důkazy o jejich hlavních rizicích a přínosech.

Candice Odgersová, profesorka psychologie na Kalifornské univerzitě, analyzovala šest studií zabývajících se souvislostmi mezi používáním digitálních technologií a duševním zdravím dětí a dospívajících. Analyzovala také další rozsáhlé studie. „Většina studií nezjistila žádnou souvislost mezi používáním sociálních médií a duševním zdravím," říká Odgersová. „Největším zjištěním byl skutečně rozpor mezi tím, čemu lidé věří, včetně samotných dospívajících, a tím, co skutečně říkají důkazy," tvrdí.

Ve vědecké literatuře byly zjištěny velké rozdíly v dopadu na pohodu ," říká Amy Orbenová, experimentální psycholožka z Cambridgeské univerzity, a dodává, že zkušenosti jednotlivých dospívajících závisí na jejich osobních okolnostech. „Jediný, kdo to může skutečně posoudit, jsou často lidé, kteří jsou jim nejblíže," dodává. V praxi to znamená, že bez ohledu na to, co říkají širší důkazy, mohou existovat děti, které mají v důsledku používání sociálních médií nebo určitých aplikací problémy. Zároveň je důležité, aby se na to rodiče zaměřili a nabídli jim podporu. Výzkumy těchto problematik mohou být podnětem k zamyšlení pro rodiny, které se rozhodují, zda koupit dítěti chytrý telefon. Nemohou však poskytnout konkrétní odpověď na otázku „Kdy?". „Myslím si, že když řekneme, že je to složitější, samozřejmě to otázku přesune zpět na rodiče," uvádí Orbenová. „Ale to vlastně nemusí být tak špatné, protože je to velmi individuální."

Při nastavování domácích pravidel pro používání chytrých telefonů, jako je kupř. zákaz nechávat telefon v dětském pokoji přes noc, by se rodiče měli poctivě podívat i na své vlastní používání chytrých telefonů. „Děti nesnášejí pokrytectví," říká Sonia Livingstone, profesorka sociální psychologie na London School of Economics. „Nesnášejí pocit, že jsou kárány za něco, co dělají jejich rodiče, jako je používání telefonu v době jídla nebo chození s telefonem do postele."

Dokonce i velmi malé děti se učí z formy používání telefonu svými rodiči. Rodiče toho však mohou využít ve svůj prospěch, zapojit mladší děti do úkolů s chytrým telefonem a ukázat jim správné postupy. Rozhodnutí, kdy dítěti koupit chytrý telefon, je pro ně ale ve finále otázkou hodnoty. Pro některé bude správným rozhodnutím ho nekoupit a s trochou kreativity si jejich dítě může vystačit i bez něj.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele sweetlouise ze služby Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram