Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Evropské unii budou mít již veškeré telefony USB-C

28. 06. 2022 - Patrik Vodrážka

Zákonodárci Evropské unie se dohodli na návrhu legislativy, která má zavést povinnost pro všechny výrobce smartphonů používat k nabíjení pouze univerzální port USB-C, a to včetně společnosti Apple. Mimo telefonů se pravidla budou vztahovat také na tablety, digitální fotoaparáty či například elektronické čtečky.

O společný standard nabíjení se EU snaží již více než deset let. Současné plány na změnu legislativy oznámila Evropská komise již loni v září. V uplynulých letech se výrobci Androidu sjednotili nejprve na microUSB a poté na USB-C jako na společném standardu nabíjení, Apple však dále nabízel svůj Lightning.

Apple, který stále používá Lightning místo USB-C, v roce 2021 prodal 241 milionů iPhonů, z toho asi 56 milionů v Evropě. Je tedy jasné, že na tuto společnost to bude mít největší dopad. Nedávno však společnost ohlásila, že se na přechod na nový konektor začíná připravovat.

Dohoda si klade za cíl omezit množství elektronického odpadu v EU tím, že budou nabíječky mnohem univerzálnější a nebude tak potřeba na každé zařízení jinou nabíječku. Podle odhadů EU bylo množství vyprodukovaného elektronického odpadu v roce 2016 více než 12 milionů tun.

Fotografie pochází od uživatele ready made ze společnosti Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram