Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V čínském Guangxi se zřítilo letadlo se 132 pasažéry

24. 03. 2022 - jan.sercl

V jižní části Číny uprostřed oblasti Guangxi havarovalo letadlo Boeing 737 se 123 pasažéry a devíti členy posádky na palubě. V tuto chvíli nejsou známi žádní přeživší. Letadlo odlétalo z města Kunming a mělo přistát v Guangzhou, ale nad hornatou částí provincie Guangxi se zřítilo a jeho pád způsobil rozsáhlé požáry na místě dopadu, částečně kvůli přítomným lesům.

Čínské východní aerolinky mají i přes tuto událost slušné bezpečnostní výsledky, poslední větší katastrofa se stala před 12 lety. Na základě této situace byly však z provozu dočasně staženy všechny modely letadel 737-800 v rámci preventivních opatření. Oficiální webové stránky China Eastern byly zašedivěné, čímž chce společnost dát najevo zřejmý smutek a truchlení.

Ohně mezitím nabraly masivních rozměrů, hasičský záchranný sbor Wuzhou uvedl, že na místo vyslal 23 hasičských vozů a 117 pracovníků. Dalších 538 pracovníků bylo přivoláno z okolních jednotek jako posily. Mnozí hasiči se však na místo nemohou dostat auty, jelikož se blízko místu dopadu nenachází žádné silnice, a tak se musejí prodírat lesem. Dle očitého svědka, který slyšel výbuch a rozhodl se k místu dojet na motorce, nehoda způsobila "asi 10 akrů požáru", což by odpovídalo zhruba velikosti osmi amerických fotbalových hřišť.

Další svědek popisuje střemhlavý pád letadla. „Letadlo padalo z oblohy kolmo. I když jsem byl velmi daleko, viděl jsem, že je to letadlo. Letadlo při pádu nekouřilo. Po pádu do hory začalo hořet a následovalo velké množství kouře," uvedl svědek, který byl identifikován pouze příjmením Liu. V samostatném rozhovoru pro China News Service jeden z obyvatel vesnice Molang v okrese Tengxian - poblíž místa havárie - uvedl, že viděl "křídla a kusy letadla, stejně jako kusy oblečení visící ze stromů".

Nyní se zjišťuje, proč k havárii došlo. Letadlo ztratilo kontakt se záchrannými službami a kolem 14:19 "náhle kleslo", uvedli v pondělí čínští vládní představitelé a státní média. Mezi možné příčiny se uvádí technické problémy, teroristický útok či poškození části letadla, což se však zatím nezdá být příliš pravděpodobné, jelikož očití svědci nezmiňovali jak žádný kouř vycházející z letadla před nárazem, tak další viditelná poškození.

Fotografie od uživatele Shoval Zonnis ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram