Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Univerzita Karlova se spojila s Microsoftem na projektu Verifee

09. 09. 2023 - Aneta Havránková

Univerzita Karlova posílila 7. září svoji spolupráci se společností Microsoft prostřednictvím podepsání dodatku k existujícímu memorandu o vzájemné spolupráci. Tento dodatek přináší rozšíření spolupráce obou institucí na projektu Verifee. Jedná se o program na podporu digitální gramotnosti.

Projekt Verifee je iniciativou Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO), která je provozována Univerzitou Karlovou. Zaměřuje se na podporu digitální gramotnosti a využívá umělou inteligenci k hodnocení důvěryhodnosti online článků. Díky své schopnosti zpracovávat velké množství dat navíc dokáže rozpoznat manipulativní a nevhodné prvky v textech. Tato platforma bude k dispozici pro tisíce studentů a později i pro veřejnost. Microsoft v rámci této společnosti poskytne univerzitě 12 500 amerických dolarů pro využití služby Microsoft Azure, a to s platností až do 30. června 2024.

Univerzita Karlova a Microsoft se již dlouhodobě snaží vzdělávat veřejnost v České republice v oblasti kybernetické bezpečnosti. Tím se snaží přispět k posílení demokratických hodnot a ochraně proti šíření dezinformací. "Společně chceme podporovat vzdělávání v mediální a digitální gramotnosti veřejnosti, která je jedním z klíčových faktorů při rozpoznávání dezinformací a manipulací. Verifee je nástroj, který může kdokoliv využít pro ověřování důvěryhodnosti článku," nechala se slyšet Milena Králíčková, rektorka Karlovy univerzity.

Violeta Luca, generální ředitelka společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko uvedla, že téměř 30 % Čechů důvěřuje alespoň jednomu dezinformačnímu médiu, což je velmi znepokojující. Platforma Verifee může hrát klíčovou roli v pomoci občanům rozpoznat manipulaci a dezinformace. Celý projekt má autentický původ, jelikož byl založen třemi studenty, a jeho unikátní přístup je srozumitelný napříč generacemi. Zároveň ukazuje pozitivní dopad využití umělé inteligence na řešení aktuálních problémů spojených s informačním prostředím.

V digitálním věku, kdy je přístup k informacím snadný a rychlý, je klíčové, abychom byli schopni kriticky a efektivně vyhodnocovat informace, které konzumujeme. Dezinformace a manipulace na internetu jsou stále větší hrozbou pro společnost, a proto je zapojení umělé inteligence a moderních technologií do boje proti nim zásadní.

Zdroj: Univerzita Karlova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram