Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Unikátní výstava propojuje umělce a biology

06. 08. 2023 - Vincenc Novák

Až do čtvrtka 14. září se v prostoru NOD v Dlouhé třídě koná výstava zaměřená na niche construction - biologický proces, při kterém organismus mění své vlastní prostředí nebo prostředí jiných druhů. Kurátory výstavy jsou umělec Adam Vačkář a biolog Jindřich Brejcha z Přírodovědecké fakulty UK.

Unikátní expozice je zaměřena na mezioborový dialog mezi uměním a biologií. Výstava návštěvníkům také představí fenomény, které jsou v současné biologii dobře zmapované, ale v současném romantizujícím či naopak apokalypticky orientovaném uměleckém diskurzu zůstávají očím běžného diváka skryté. "Považujeme za důležité diskutovat o konkrétních ne-lidských perspektivách, které na rozdíl od antropomorfního umění dobře zprostředkovává biologie," uvádí pořadatelé na webu fakulty.

Zdroj: Přírodovědecká fakulta UK - Propagační materiál

Na výstavě jsou k vidění díla českých i zahraničních umělců, která jsou v České republice představena vůbec poprvé. Umělci se ve svých dílech obrací společně na konkrétní přírodní procesy, za kterými stojí člověk, a to formou pohyblivého obrazu či textu. Za vystavenými texty, které jsou inspirací a vzbuzují zájem o narativ přírodních procesů, stojí biologové. Porozumění těmto procesům by ideálně v budoucnu mělo být ústředním tématem veškerého lidského vzdělání.

Více informací o výstavě naleznete zde.

Zdroj: Přírodovědecká fakulta UK

Zdroj úvodního obrázku: Přírodovědecká fakulta UK - Marcela Uhlíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram