Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Umění pro město: program hl. m. Prahy se snaží podpořit současné umění ve veřejném prostoru

25. 06. 2023 - Klára Nováčková

Podporovat mladé české umělce a zároveň vracet umění do veřejného prostoru, to a mnohem více je cílem projektu Umění pro město. Ten vznikl v roce 2017 a podílí se na něm pražský magistrát ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Kde jsou výtvarná díla k vidění a jak můžete projekt podpořit se dočtete v následujícím článku.

Umění bylo ve veřejném prostranství již od nepaměti. Je nedílnou součástí každé metropole, menších měst i vesnic. Ve středověku byli mecenáši umění šlechtici a panovníci, finanční podpory se dostávalo i od církve nebo světských institucí. V době národního obrození se konaly velkolepé sbírky (vzpomeňme na výstavbu Národního divadla), v meziválečné době se umění ve veřejném prostoru vyskytuje na fasádách veřejných budov. Doba socialismu pak byla ve znamení předimenzovanosti a děsivých pomníků, které sloužily jako výkladní skříň tehdejšího umění.

Jedním z nejslavnějších mecenášů umění v naší historii byl císař Rudolf II. Díky jeho podpoře mohl vzniknout například tento obraz od Giuseppe Arcimbolda. Zdroj: instagram @polyseum_foundation

Za touto umění podporující minulostí ale v současnosti výrazně pokulháváme. Vzniká malý počet kvalitních a originálních uměleckých děl. Zlomovým datem byl rok 1990, kdy došlo k totálnímu přerušení jakékoliv podpory umění do měst. To vedlo k tomu, že díla byla městům poskytována zdarma, s tím ale přirozeně klesala jejich umělecká úroveň. Právě proto má Praha oproti dalším světovým metropolím obrovský veřejný dluh.

Právě z těchto důvodů vznikl program Umění pro město, který má za cíl zlepšovat kvalitu našeho společného prostoru a podporovat to nejlepší, co se na české umělecké scéně objevuje. Umění, které se bude do prostoru instalovat, by mělo mít promyšlený vztah s prostředím. Umělecké památky a současné umění by spolu měly ,,komunikovat‘‘, navazovat na sebe, ale i vzájemně se konfrontovat.

Zdroj: Umění pro město

Většina projektů pro dočasné instalace je realizována skrz Galerii hlavního města Prahy, která je kurátorem současného umění ve veřejném prostoru v Praze. Jedním z nejznámějších výsledků již zmiňované spolupráce GHMP s pražským Magistrátem je Venkovní galerie Vltavská. Tento výstavní prostor pod širým nebem se nachází v místě, které dříve sloužilo k přestupu z metra na vlak v zastávce Praha-Bubny. Zastávka je aktuálně zrušena, tudíž místo zůstalo opuštěné. Další využití pro něj našlo až Umění pro město.

 „Ve vizuálně komplikovaném prostředí betonových soklů, laviček, truhlíků a dnes téměř nepoužívaného schodiště u stanice metra si Hynek Skoták vybral výsek zasahující do chodníku i stěny. Odstranil odpadky, graffiti, náletové dřeviny, místo ztvrdlé hlíny dovezl na místo úrodnou zeminu, do které zasadil traviny a květiny,“ říká Jana Smolková, mluvčí GHMP. Sám architekt Skoták pak o místě mluví jako o dílku puzzle z Prahy, který zapadl na správné místo.

Výsledná realizace bývalého přestupního prostoru na Vltavské Zdroj: Umění pro město

Galerie na Vltavské funguje již čtvrtým rokem, celkem tu bylo k vidění již sedm výstav. Aktuální výstava nese název Promoudření: zastávka jako znamení. Sama expozice reaguje na jistého genia loci, kterého prostor kolem Vltavské bezesporu má. Tématem výstavy je také (morální) apokalypsa. Autoři se snaží poukázat na to, že možným lékem na ni by mohla být Vltavská-jako dopravní uzel, místo, kde náhodně potkáváme nespočet lidí, zastávka jednotlivých životních křižovatek… Většinu expozice tvoří dadaistická, textová stěna. Tu pak doplňuje několik dalších objektů umístěných v jejím okolí. Objekty dohromady skládají takový ,,manuál k přežití v městské divočině‘‘, jak o něm sami autoři hovoří.

Většinu expozice tvoří dadaistická, čtrnáct metrů dlouhá textová stěna. Zdroj: GHMP

Galerie Vltavská není ani zdaleka jediným výsledným produktem této slibné spolupráce. Mezi realizované projekty patří například sochy pro skatepark v Řeporyjích, mural pro komunitní centrum Jablonecká na Praze 9 nebo socha s názvem Pocta geometrii od legendárního českého sochaře Stanislava Kolíbala.

Pocta geometrii od Stanislava Kolíbala vznikla jako jeden z projektů Umění pro město. Zdroj: webové stránky PFF UK

Nejsnazší cestou, jak můžete projekt podpořit, je navštívit zmíněnou galerii na Vltavské nebo jiné instalace. Vznikl ale také stejnojmenný podcast, který se zabývá tématem umění ve městě. Poslechnout si jej můžete zde. Sami můžete také poslat žádost o osazení trvalého uměleckého díla do veřejného prostoru. Více informací naleznete na webových stránkách Umění pro město.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram