Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ukrajinské 20. století. Metodický sešit pomůže pedagogům s výkladem zásadních událostí v ukrajinské novodobé historii.

18. 09. 2023 - Klára Nováčková

20. století nebylo pro Ukrajinu snadným obdobím. Jak ale tuto komplikovanou historickou epochu probrat se studenty druhého stupně Základních škol? Nový metodický sešit z dílny Paměti národa má pomoci pedagogům s přiblížením tohoto tématu studentům. Historii studentům přiblíží skrz příběhy obyčejných lidí, kteří na Ukrajině žili.

Ukázka z metodického sešitu. Zdroj: Paměť národa školám

Hlavním cílem autorů sešitu je vést žáky ke kritickému myšlení, naučit je pracovat se zdroji a přivést studenty k zamyšlení se nad situací etnických menšin. Dalším důležitým účelem sešitu je, aby si žáci skrz pracovní listy vyzkoušeli základní badatelskou práci – kladení otázek, hledání odpovědí v textu a videích, zpracování rešerší, zasazení informací do historického kontextu a následné kritické zhodnocení.

Zdroj: Paměť národa
Ukázka z metodického sešitu. Zdroj: Paměť národa školám

Metodický sešit se skládá z šesti kapitol – šesti životních osudu pamětníků, kteří na Ukrajině žili. Jednou z pamětnic je Maria Solduťjaková, která se narodila ve Volyňské oblasti, tedy na území, kde spolu žili jak Češi, tak Poláci a Ukrajinci. Její dětství nebylo příliš šťastné, narodila se v roce 1935, a tak jako malá holčička zažila druhou světovou válku. Prostřednictvím jejích zážitků se žáci dozví o době, kdy byla Ukrajina samostatný stát, ale také kdy byla pod nadvládou Polska a Sovětského svazu. Maria také popisuje období aktivit rozporuplné ukrajinské nacionalistické skupiny, tzv Banderovců. I téma nacionalismu je součástí pracovního sešitu.

Ukázka z metodického sešitu. Zdroj: Paměť národa školám

Studenti se podívají na video se svědectvím pamětníka, popřípadě si o něm přečtou na webu Paměti Národa a na základě zjištěných informací pak vyplňují pracovní sešit. Publikace obsahuje ale i vhodné podněty k diskuzi mezi studenty. Metodický sešit u studentů prohlubuje schopnost vžít se do cizích životních příběhů. Díky tomu jsou pak žáci lépe schopni pochopit historii Ukrajiny a následné dopady na místní obyvatele.

Metodický sešit je všem pedagogům zdarma k dispozici, stejně jako doprovodná videa a texty. PDF sešitu můžete stahovat zde.

Zdroj úvodního obrázku: Paměť národa školám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram