Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Zdroj: FreeApply

Učitelé nemohou vést výuku v době náletů, vysoké školy na Ukrajině přesto do jisté míry fungují, říká studentka Julia

28. 03. 2023 - Kryštof Jiřík

Válka na Ukrajině postihla veškeré aspekty tamního života. Neustálý strach z náletů a výpadků elektřiny se nevyhnula ani ukrajinskému školství.

Julia je dvacetiletá studentka vysoké školy původem z Ukrajiny. Momentálně studuje třetí ročník oboru grafický design na Záporožské národní univerzitě. V březnu minulého roku, tedy přibližně měsíc poté co začala válka, odešla do Česka a pokračovala ve studiu dálkově.

Když jste opustila Ukrajinu, pokračovala jste ve studiu okamžitě?

Když začala válka, vzdělávání ve školách a univerzitách na Ukrajině bylo zastaveno a obnoveno v dubnu 2022 online.

Jaký byl přechod do této podoby vzdělávání?

Nebyl zase tak těžký, protože po covidu jsme už věděli, jak studovat dálkově. Používáme Zoom, Moodle a další programy. Pro mnoho mých spolužáků však bylo pokračování ve studiu zpočátku velmi obtížné. Vzhledem k tomu, že 70% oblasti Záporoží bylo obsazeno ruskými vojáky. Mnoho studentů zůstalo ve městech a vesnicích, které byly obsazeny nebo se nacházely v přední linii. Nebyl internet, elektřina a odpalovaly se rakety na obytné budovy.

Pokud byste to přirovnala k době covidu, v čem je to podobné a v čem se to liší?

Obecně je to podobné, ale problémů je mnohem více a kvalita vzdělávání se výrazně snížila, protože profesoři například nemohou vést výuku během náletů. Většina studentů a profesorů je stále na Ukrajině, mnozí z nich žijí ve městech na frontové linii a není bezpečné být na hodinách během útoků. Podle pravidel je lekce přerušena a pokračuje po zrušení varování před náletem. Také kvůli raketovým útokům na energetické sklady může nastat výpadek.

Až dokončíte studium, budete se muset vrátit na Ukrajinu, abyste složila státnice a obhájila bakalářskou práci?  

Předpokládám, že budeme prezentovat své diplomové práce a skládat závěrečné zkoušky na dálku, protože podobnou zkušenost už máme za covidu a nebyl s tím žádný problém.

Uvažovala jste někdy o pokračování studia na české univerzitě?

Ano, teď plánuji dokončit studium na Ukrajině, ale s největší pravděpodobností změním univerzitu a čtvrtý ročník budu studovat v Kyjevě na Národní akademii výtvarných umění a architektury. K tomu budu muset složit zkoušky a připravit dokumenty k přenosu. Po absolvování bakalářského studia plánuji ve stejné specializaci nastoupit do magisterského programu v České republice. Studijní plán na ukrajinských uměleckých univerzitách je jiný než v Česku, proto bude nutné se připravit na přijetí velmi brzy. Chci co nejvíce studovat na různých univerzitách, protože je to zajímavá zkušenost a evropské vzdělání mi pomůže diverzifikovat portfolio, setkat se se zajímavými lidmi a získat nové dovednosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram