Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Učitelé a ředitelé vyzvali ministra ke schválení změn v přípravě učitelů

05. 12. 2023 - Vincenc Novák

Učitelské a ředitelské organizace v pondělí zveřejnily veřejnou výzvu ministru školství, ve které požadují schválení změn týkajících se přípravy učitelů. Reagují tak na nový Kompetenční rámec absolventa a absolventky učitelství, který ministerstvo zveřejnilo letos v říjnu. Učitelé a ředitelé požadují úpravu Rámcových požadavků na učitelské studijní programy, jimiž se podoba učitelských studií řídí.

Jedním z požadavků je, aby učitelské studijní programy vycházely z Kompetenčního rámce. Učitelé a ředitelé požadují, aby programy směřovaly k naplnění všech 18 kompetencí, které Kompetenční rámec tvoří.

Větší prostor pro samotné fakulty

Dalším požadavkem je uvolnění dosavadních stropů jednotlivých složek učitelského studia. "Potřebujeme, aby fakultám, které chtějí navyšovat množství praxí či pedagogicko-psychologické výuky, již nestála v cestě nynější maxima pro jednotlivé složky studia," uvádějí autoři výzvy s tím, že je na místě pro jednotlivé složky stanovit pouze minima a dát tak fakultám větší prostor pro inovace.

Praxe je nutná

Dále je podle autorů výzvy třeba specifikovat minimální množství a kvalitu praxe. Všichni studenti by měli během svého studia absolvovat alespoň cca 150 - 300 vyučovacích hodin přímé pedagogické praxe s žáky ve školách a aby alespoň polovinu tohoto času vedli sami jejich výuku. "Měli by přitom vyzkoušet více škol, ovšem na jedné strávit alespoň cca 100–200 vyučovacích hodin v rámci klinického semestru či roku. Všechna praxe přitom musí být reflektovaná," stojí ve výzvě.

Větší zaměření na praktickou připravenost

Posledním požadavkem je, aby závěrečné zkoušky a práce mířily k připravenosti na učitelskou profesi. Studenti a studentky by měli směřovat nikoli k teoretickým zkouškám a obhajobám, "nýbrž k prokazování svých kompetencí dle Kompetenčního rámce a k reflexi vlastní připravenosti na profesi s oporou o studijní portfolio, tvořené během celého studia."

Autoři uvádějí, že uvedené požadavky nejsou ideální, nýbrž jsou kompromisem a minimem, z něhož již nelze dále slevit. Ministerstvo školství požadované změny již připravilo, dosud je však zatím neschválilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram