Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Typograf, grafický designér, emeritní rektor UMPRUM. Připomeňme si osobnost Zdeňka Zieglera, který nedávno oslavil 90. narozeniny.

30. 12. 2022 - Klára Nováčková

Je jedním z předních českých grafických designérů, přesto svoji tvorbu nepovažuje za umění. Jeho práci bychom našli v mnoha světových muzeích, mezi něž patří kupř. Newyorské MOMA či Design Museum v Curychu.

Zdeněk Ziegler se narodil 27. října 1932 v Praze. Vystudoval architekturu na pražském ČVUT. I když by se mohlo na první pohled zdát, že toho architektura nemá s grafickým designem mnoho společného, sám umělec tvrdí, že to není tak docela pravda. ,,Tak jako někdo pracuje s cihlou, já pracuji s písmeny. Je to krásný obor, kde získáte spoustu možností‘‘, říká. Již v době svého studia začíná pracovat na svých prvních reklamních zakázkách.

V šedesátých letech se dostává do Svazu umělců a začíná pracovat na volné noze. Poprvé se dostává k typografickému zpracování knih a k návrhům filmových plakátů. Typickým prvkem pro jeho tvorbu je použití více druhů písma v rámci jednoho plakátu. Podle Zieglera to není typografický přestupek, s jednotlivými druhy písem se ale musí umět zacházet s citem. V rámci návrhů filmových plakátů Ziegler spolupracoval s řadou režisérů, mimo jiné např. s Karlem Zemanem, Františkem Vláčilem či Jiřím Menzelem.

První navržený plakát pro Karla Zemana byl k filmu Ukradená vzducholoď. Světoznámého českého režiséra nadchla Zieglerova tvorba natolik, že spolu navázali dlouhodobou spolupráci. Od té doby navrhoval Zdeněk Ziegler plakáty ke všem Zemanovým filmům. Rád na celou spolupráci vzpomíná, zatímco Zemana bavila neutuchající typografova kreativita, Ziegler tajil dech nad režisérovými papírovými modely připravovanými pro další filmové snímky.

Druhým odvětvím, kterému se Ziegler věnoval, byla typografie knihy. Spolupracoval (a dodnes spolupracuje) s řadou nakladatelství – Odeon, Svoboda, Mladá fronta a další.

Zajímavý úkol Ziegler dostal od českých filozofů Petra Rezka a Aleše Havlíčka. Ti se totiž v devadesátých letech rozhodli, že začnou vydávat Platónovy spisy a chtěli, aby jim v té době již velmi známý Ziegler navrhl jednoduchou obálku k zmiňovaným knihám. Tento nápad se ujal a celou kolekci Platóna zdobí tento krásný design. Zajímavé je, že spisy proslulého filozofa i dnes vycházejí v téže nadčasové, typografické úpravě od Zdeňka Zieglera.

Za svoji plakátovou a knižní tvorbu získal Zdeněk Ziegler nespočet ocenění a byl uveden do Síně slávy Czech Grand Designu. Myslím si ale, že ten pravý důvod, proč si Zdeňka Zieglera vážit, leží někde úplně jinde. Pokora, se
kterou ke svojí světoznámé tvorbě přistupuje, by pro mnoho jiných umělců měla být příkladem, a já si
ho za to velmi vážím.

Zdroj obrázku: Autor: Jindřich Nosek (NoJin) – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87257444

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram