Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bylo obnoveno

22. 03. 2022 - jan.sercl

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše, bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO, a jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou. Důvodem mají být nová zjištění, která vycházejí z pozměnění výpovědi svědků.

„Dneškem se jen potvrdilo, že jde o vykonstruovaný politický proces proti mé osobě. Proces, kde bylo nejdříve obviněno jedenáct lidí. Postupně obvinění odpadali a státní zástupce pro nedostatek důkazů celou věc zastavil. Přesto nejvyšší státní zástupce řízení obnovil, z jedenácti lidí zbyli obvinění jen dva. Dnes se dozvídám, že státní zástupce našel důvody k obžalobě. Pro mě je to alibismus,“ uvedl Babiš. Ve svém vyjádření, ve kterém se snažil přesvědčit členy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o své nevině, mimo jiné citoval právní věty ohledně náležitostí trestního stíhání poslanců, čímž nijak neadresoval nově modifikované výpovědi svědků a nadále si tak nepřipouští žádné pochybení.

Babiš se tímto prohlášením drží své klasické rétoriky, veškerou vinu popírá a celý proces hodnotí jako zbytečný pokus o kriminalizaci jeho osoby. Jana Nagyová rovněž vinu popřela. V tuto chvíli se mu dostává kritiky např. od Markéty Pekarové Adamové, která se o bývalém premiérovi vyjádřila na svém Twitteru.„Kdyby měl sebereflexi, rezignuje na všechny funkce a do rozhodnutí nebude nikam kandidovat," uvedla.

Další čeští politici, jako např. Petr Fiala či Vít Rakušan, zaujímají vůči kauze neutrální postoj. Největší váhu přikládají rozhodnutí nezávislých soudů, a přejí si, aby byla kauza konečně vyřešena. Je nutné zmínit, že prezidentské volby se závratně blíží a načasování tohoto trestního stíhání by mohlo být pro Andreje Babiše rozhodujícím. V tuto chvíli je favoritem voleb, ale stále se pro něj může mnohé změnit.

„Pokud si dovolím věc do značné míry zjednodušit, lze konstatovat, že nové důkazy narušily původní, výchozí právní úvahy, na jejichž základě bylo původní rozhodnutí vydáno," uvedl Aleš Cimbala, tiskový mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze a dodal: „Podanou obžalobou se nyní bude zabývat Městský soud v Praze. S ohledem pokračování trestního řízení nebudou poskytovány žádné další informace."

Fotografie od uživatele EKATERINA BOLOVTSOVA ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram