Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vyrazte na výlety nedaleko od hranic

30. 12. 2022 - Vincenc Novák

Zimní měsíce následující po Novém roce toho většinou moc nenabízejí. Vánoční svátky jsou již minulostí, nástup jara teprve před námi. Ne nadarmo je toto období považováno některými za nejnudnější část roku. "Okurkovou sezónu" počátku roku si přitom lze užít různými způsoby, jedním z nich je i cestování. V tomto článku vám přinášíme tipy na několik destinací, které rozhodně stojí za návštěvu, a které nejsou ani nikterak daleko.

Vídeň

Rakouské hlavní město je od našich hranic co by kamenem dohodil, z Brna je to tam dokonce blíže než do Prahy. Mnozí lidé také Vídeň využívají k cestám do vzdálenějších destinací, neboť tamní letiště nabízí větší výběr leteckých spojení než to pražské. Díky nespočtu památek a možností kulturního vyžití však Vídeň stojí za mnohem delší návštěvu.

Zřejmě nejkrásnějším obdobím k návštěvě Vídně je advent. V předvánočním čase se konají tamní vyhlášené trhy, na které míří mnoho návštěvníků z celého světa. Ani po příchodu nového roku však rakouská metropole neztrácí nic ze svého kouzla. Za návštěvu rozhodně stojí vyhlášené vídeňské galerie, jako je MUMOK, Leopold Museum, Albertina, Belveder či Kunsthistorisches Museum Wien. K načerpání historické atmosféry také postačí pouhá procházka městem.

Při návštěvě Vídně nelze opomenout ani tamní vyhlášenou kavárenskou kulturu. Samozřejmostí je kavárna Hotelu Sacher, který nabízí zřejmě nejvyhlášenější vídeňskou specialitu - sacherův dort.

Nejrychlejší spojení z Prahy do Vídně nabízí vlak, díky kterému se na vídeňském hlavním nádraží ocitnete do 5 hodin. Podobně dlouhou dobu trvá cesta autobusem z ÚAN Florenc.

Krakov

Druhé největší polské město ležící na řece Visle se od Prahy nachází o něco dále, avšak díky kvalitnímu dopravnímu spojení je velice dobře dostupné. Využít můžete vlak, který nabízí spojení o délce okolo 7 hodin. Mezi Prahou a Krakovem existuje také letecké spojení, které bývá velice levné a umožňuje přepravu mezi oběma městy v čase kratším než 1 hodinu.

Krakov toho nabízí opravdu hodně. V historickém centru města, jehož dominantou je starobylý hrad Wawel, naleznete mnoho historických památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Krakov disponuje, podobně jako spousta dalších evropských měst, vyhlídkovým kolem, které umožňuje výhled na celé město. Samozřejmostí je vysoce kvalitní síť MHD, díky které je přeprava po městě velice rychlá. Většina hlavních památek je však blízko u sebe v docházkové vzdálenosti.

Krakov se vyznačuje mimo jiné vyhlášeným studentským životem. Město je oblíbeným cílem studentů účastnících se projektu Erasmus. Při návštěvě místních podniků je proto vysoce pravděpodobné, že se seznámíte s lidmi z různých koutů světa. Více o studentském životě v Krakově se můžete dočíst v tomto článku.

Město na Visle je také ideální destinací pro ty, kteří nechtějí při svých cestách tolik utratit, neboť Polsko celkově je pro české návštěvníky skutečně velmi levné.

Berlín

Do hlavního města Německa se z Prahy dostanete vlakem za něco málo přes 4 hodiny. Návštěva Berlína určitě stojí za to. Největší město Evropské unie, které obývají více než 3 miliony lidí, toho nabízí opravdu hodně. Od ostatních námi zmiňovaných měst se liší tím, že kvůli bombardování během 2. světové války kupř. nenabízí tolik historických památek. O to více se však vyplatí Berlín navštívit díky tamnímu společenskému životu, který je skutečně unikátní, a za kterým tam míří miliony turistů z celého světa.

Pokud jste milovníky umění, určitě nesmíte opomenout návštěvu Muzejního ostrova. Tento ostrov na řece Sprévě, jenž je od roku 1999 zapsán na seznamu UNESCO, nabízí hned několik světově významných muzeí. Jedná se o Staré muzeum, Nové muzeum, Pergamonské muzeum, Stará národní galerie a Bodeho muzeum. Za návštěvu rozhodně stojí také místo s názvem "East Side Gallery". Jedná se o galerii po širým nebem, která se nachází na ploše zachované části Berlínské zdi.

Zážitkem může také procházka po místech, kudy v minulosti Berlínská zeď vedla, během které můžete narazit na spoustu zajímavých míst německé metropole. Můžete také pozorovat, jak se Berlín za posledních více než 30 let proměnil. Samozřejmostí je také návštěva budovy Bundestagu či televizní věže v blízkosti náměstí Alexanderplatz. Berlín se také vyznačuje bohatým nočním životem.

Mnichov

Další z měst se nachází také v Německu, tentokrát v Bavorsku. Mnichov nabízí spoustu kulturního i společenského vyžití. My vám nabízíme několik tipů na aktivity v tomto 3. největším německém městě, díky kterým si lze Mnichov užít i v době, kdy se zrovna nekoná Oktoberfest.

Jedním z hlavních cílů turistů je Marienplatz, hlavní mnichovské náměstí. Jeho název pochází od Mariánského sloupu, který se nachází uprostřed náměstí. Panna Marie je mimo jiné také patronkou Bavorska. Hlavní dominantou náměstí je Nová radnice, na jejíž zdi se nachází zvonkohra vyprávějící příběh z 16. století. Součástí této historické památky je 43 zvonů a 32 figurek v životní velikosti. Tato památka nám tak v mnohém může připomínat naší Staroměstskou radnici.

Za návštěvu určitě stojí také olympijský park, který připomíná světovou sportovní událost, jenž se v Mnichově odehrála v roce 1972. Dodnes je park hojně využíván, konají se tam koncerty, festivaly či sportovní akce. Součástí areálu je také 291 metrů vysoká televizní věž. V areálu se nachází také BMW Welt a BMW Museum, které ocení především milovníci aut.

Dalším oblíbeným cílem turistů je také Allianz Arena, největší fotbalový stadion v Mnichově, který pojme až 78 965 lidí. Její největší zajímavostí je samočistící fasáda, která je osvětlena různými barvami podle toho, jaký tým zrovna na stadionu hraje.

Mnichov je z Prahy nejpohodlněji dostupný vlakem, cesta z Hlavního nádraží trvá přibližně 5 a půl hodiny. Podobný čas zabere také cesta autobusem, který vyjíždí z Florence.

Regensburg

Dalším zajímavým městem, nacházejícím se nedaleko od českých hranic, je Regensburg, který lze navštívit po cestě do Mnichova. Město disponuje nádherným historickým centrem, jehož dominantou je Katedrála sv. Petra. Regensburg je ideálním místem pro milovníky historie a kultury.

Cesta autobusem z Prahy do Regensburgu trvá něco málo přes 3 hodiny. O něco delší je cesta vlakem, která trvá 4 hodiny.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele designerpoint ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram