Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tipy na knihy k maturitě i osobnímu rozvoji

19. 04. 2023 - Šimon Hauser

Čtení knih je skvělý způsob, jak se vzdělávat, bavit, relaxovat a rozvíjet svou fantazii. Pro studenty je to také dobrá příprava na maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Pokud hledáte tipy na zajímavé a kvalitní knihy, které by vás mohly zaujmout a obohatit, přinášíme vám náš výběr nejlepších knih pro studenty.

Nejlepší literatura k maturitě

Pokud chcete splnit kritéria pro ústní zkoušku z českého jazyka a literatury, musíte si přečíst alespoň 20 knih z různých období a žánrů. Není to ale důvod k zoufání. Mezi maturitní četbou se najdou i takové tituly, které vás pobaví, dojmou nebo napnou. Zde je několik tipů:

  • Fimfárum (Jan Werich) – Pokud máte rádi pohádky s humorem a moudrostí, určitě si užijete sbírku Fimfárum od Jana Wericha. Jsou to originální příběhy plné nadsázky, ironie a jazykových hříček, které vám ukážou, jak se dívá na svět jeden z největších českých humoristů. Počet stran: 164. Forma: Próza.
  • Romeo a Julie (William Shakespeare) – Literatura napsaná do konce 18. století je pro většinu studentů tím největším oříškem. Pokud chcete zkusit něco klasického, ale srozumitelného a poutavého, doporučujeme vám tragédii Romea a Julie od Williama Shakespeara. Je to příběh o lásce dvou mladých lidí ze znepřátelených rodin, která je nakonec stojí život. Počet stran: 112. Forma: Drama.
  • Babička (Božena Němcová) – Chcete-li poznat typického představitele realismu v české literatuře, nemůžete minout Babičku od Boženy Němcové. Je to román o životě na venkově v první polovině 19. století, o rodinných vztazích, mravních hodnotách a národním uvědomění. Hlavní postavou je babička Magdalena Dobromila Rettigová, která je symbolem lásky, dobroty a moudrosti. Počet stran: 224. Forma: Próza.
  • Proces (Franz Kafka) – Raději moderní literaturu s hlubokým filozofickým podtextem? V tom případě by vás mohl zaujmout vás Proces od Franze Kafky. Je to román o Josefu K., který je jednoho dne zatčen a obviněn z neznámého zločinu.

Nejlepší knihy pro osobní rozvoj

Pokud chcete nejen zlepšit své znalosti a dovednosti, ale také svůj postoj, sebevědomí, motivaci a štěstí, můžete sáhnout po knihách, které se zaměřují na osobní rozvoj. Tyto knihy vám mohou pomoci pochopit sebe sama i ostatní, překonat překážky, dosáhnout svých cílů a najít smysl života. Zde je několik tipů:

  • Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss) – Sníte o tom, jak být efektivní, neztrácet čas zbytečnými úkoly a mít více svobody a peněz? Tato kniha vám ukáže, jak to dokázal sám autor a jak to můžete zvládnout i vy. Naučíte se zjednodušovat a automatizovat své podnikání i osobní život a využívat svůj potenciál naplno
  • Radikální otevřenost (Kim Scott) – Pokud chcete být dobrým šéfem nebo lídrem, který dokáže komunikovat s lidmi a vést je k výkonu, tato kniha vám poradí, jak na to. Autorka vám ukáže, jak být radikálně otevřený – jak sdělovat zpětnou vazbu bez obalu, ale také bez urážení, jak projevovat zájem o své podřízené a jak se učit od nich.
  • Faktomluva (Hans Rosling) – Každého někdy trápí negativní myšlenky a může mít pocit, že je se světem špatně, tato kniha vám pomůže změnit perspektivu. Autor vám ukáže na datech a faktech, že některé věci jsou ve skutečnosti lepší, než si myslíme. Vyvrací některé běžné mýty o chudobě, zdraví nebo populaci a naučí vás myslet racionálněji.
  • Konec prokrastinace (Petr Ludwig) – Máte problém s odkládáním úkolů a plněním svých plánů? Tato kniha vám pomůže najít řešení! Autor vám vysvětlí příčiny prokrastinace a nabídne vám praktické nástroje a techniky, jak ji překonat. Zjistíte, jak si nastavit cíle, motivovat se k akci a dosahovat lepších výsledků.
  • Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki) –Jak zlepšit svou finanční situaci a dosáhnout bohatství? Autor této publikace vám poradí, jak změnit svůj přístup k penězům, jak investovat moudře a jak se stát finančně nezávislým.

Knihy mohou být pro studenty skvělým zdrojem inspirace, motivace a učení. Existuje mnoho skvělých knih, které jsou zaměřené přímo na potřeby a zájmy studentů, ať už se jedná o učení se nového jazyka, zvládání stresu a zkoušek, organizaci času nebo rozvoj osobnosti.

Některé knihy mohou být také velmi inspirativní a motivující pro studenty, kteří hledají nové vize a cíle v životě. Ať už jste na vysoké škole nebo na střední škole, můžete si být jisti, že existuje kniha, která vám pomůže zlepšit se ve vašich studiích a životě obecně. Proto by knihy měly být nezbytnou součástí života každého studenta, kteří touží po učení se nových věcí a osobním růstu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram