Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tip na výstavu: nahlédněte do magického sochařského ateliéru, který není volně přístupný

10. 11. 2022 - Klára Nováčková

V galerii Art Francesco se koná výstava Genius Loci, Kafkárna, která dokumentuje veřejnosti nepřístupný sochařský ateliér. Díky mým fotografiím do něj můžete nahlédnout i vy.

Mezi umělci se legendárnímu ateliéru Bohumila Kafky, mimo jiné autora Žižkova pomníku na pražském Žižkově, přezdívá Kafkárna. Na fotografiích se mi podařilo zachytit jedinečnou atmosféru tohoto uměleckého prostředí.

Hned u branky má člověk pocit, že vstupuje do jiného světa. Člověk tam opatrně našlapuje na trávu mezi krásnými fragmenty soch, které vám připadají dokonalé. Přesto se ale povalují venku v zahradě, kde čelí zimě a dešti, protože se jejich tvůrcům nezdály dost dobré. Zahrada je rozsáhlá, a ačkoliv jsem se jí snažila projít celou, vždycky jsem narazila na nějaké nové zákoutí a nechala jsem se unášet roztodivnými zátišími, která jsem dokumentovala. Kafkárna takových míst nabízí stovky.

Součástí areálu je i vnitřní prostor, skládající se z různě velkých zákoutí a místností, které se podobně jako zahrada překvapivě a podivně propojují a ústí jedna v druhou. V největší z nich bylo uprostřed, mezi licími formami a balíky se sádrou, staré, prachem pokryté piano. Kdy posledně na něj někdo hrál? Byl to den, měsíc, nebo rok?

Součástí toho všeho byl velký ,,umělecký nepořádek‘‘. Ale něco mi na něm přišlo zvláštní. Až po tom, co jsem opustila Kafkárnu a šla jsem domů, jsem na to přišla. Nepořádek v kafkárně je totiž vytvořen s velikým, obdivuhodným citem.

Výstava je k vidění do 30. listopadu a vstup je zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram