Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tip na výstavu: Minulá budoucnost-výstava na hraně hromadné dopravy a sci-fi

02. 03. 2022 - Klára Nováčková

Pokud chcete vidět metro z jiného úhlu pohledu, zastavte se ve vestibulu zastávky metra Anděl (výstup Na Knížecí). Můžete si tam totiž prohlédnout malou výstavku s názvem Minulá budoucnost, která nám ukazuje metro z jiného pohledu, než je známe. Uvidíte metro z futuristické, vizionářské stránky. Opravdu to stojí za to.

Kdykoliv cestujeme metrem, jsme zaneprázdnění odpovídáním na zprávy, čtením knih nebo posloucháním hudby a nevnímáme prostor kolem nás. Nástupiště, jehož obklady jsou bez nadsázky uměleckým dílem, si už ale nevšimneme. To i přesto, že by si tato kulturní památka zasloužila větší pozornost, než depresivní zprávy, nebo kdejaký email.

Za vitrínou nalezneme autentické obklady metra. Keramika, mramor, sklo nebo kámen. Pestrá škála materiálů a to jen proto, abychom se my, cestující, mohli na ,,nudné’’ cestě do školy, nebo práce pokochat. Neměli bychom si těchto unikátů nevšímat. Už jenom kvůli architektům, jež zastávky navrhli.

Většině z nás taková jména jako Václav Cigler, Patrik Kotas, nebo František Vízner nic neřeknou. Tato tři jména spojuje fakt, že všichni navrhli alespoň jednu stanici metra. O jaké zastávky se jedná se dozvíte na výstavě.

Další zajímavou vizuální částí jsou fotografie pořízené na stanicích metra. Vidíme na nich odstraněné objekty, nálady míst, nebo specifické atributy jednotlivých stanic. Černobílé snímky jsou doplněny o zajímavé barevné akcenty v podobě linií, které upozorňují na křivky, tvary, nebo jednoduše dodávají eleganci fotografiím.

Rozhodně se nemusíte bát, že se ztratíte v čase. Exponáty jsou přehledně popsány a najdeme i jména autorů a architektů, nebo zajímavá fakta.

Pro tuto výstavu neexistují žádné výmluvy, vstupné se neplatí a stačí vám vyjet po eskalátorech. Instalaci si je možné prohlédnout do 31. prosince tohoto roku, není žádná otevírací doba. Jednoduše řečeno, přijďte se podívat, kdykoliv budete chtít. Garantuji vám, že až příště pojedete metrem, obklady na stanicích ve vás rozpoutají vlnu vzrušení z tajemného neznáma a nikdy se na ně nepodíváte stejnýma očima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram