Cookie Consent by Free Privacy Policy website

TIP NA VÝSTAVU: Jitka Svobodová - Za hranou viděného

18. 07. 2023 - Klára Nováčková

Ve druhém patře Městské knihovny se koná retrospektivní výstava legendární české výtvarnice Jitky Svobodové. Její charakteristický úhel pohledu a následné netradiční, nevídané zobrazení reality je populární více než půl století. Tvorba Jitky Svobodové uchvacuje diváky nejen u nás, ale i po celém světě.

Jitka Svobodová (1941-2023) vystudovala Ateliér monumentální malby na Akademii výtvarných umění v Praze. Před rokem 1989 pracovala na volné noze jako restaurátorka a výtvarnice, tři roky po Sametové revoluci se stala profesorkou na své alma mater a více než dvacet let tu vedla ateliér – Školu kresby. Svobodová se zúčastnila nespočtu samostatných a kolektivních výstav u nás i v zahraničí, její práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách.

Expozice představuje průřez tvorby české umělkyně, její díla jsou řazena do skupin jakéhosi systematického chaosu. K motivům, kterými se Svobodová jednou zabývala, se téměř pokaždé v průběhu času vracela, převracela je v hlavě a nacházela nové způsoby, jak je uchopit. Právě proto nejde řadit tvorbu Jitky Svobodové pouze chronologicky.

Právě svým úhlem pohledu a plutím proti proudu lidských myšlenek je Jitka Svobodová známá. Tam, kde bychom viděli pouhý pohyb vodní hladiny, spatřuje Svobodová neprobádaný koncept, který autenticky uchopí a přetvoří jej v její, mnohem bohatší realitu.

Jitka Svobodová stihla ještě zahájit svojí retrospektivní výstavu na jaře letošního roku, v polovině května bohužel zemřela. Pokud se chcete dozvědět více o tvorbě legendární české kreslířky, komentovaná prohlídka ke zmiňované retrospektivní výstavě bude skvělou volbou. Koná se 17. srpna od 18 hodin ve výstavních prostorách Galerie Hlavního města Prahy. Vstupné na komentovanou prohlídku je zdarma ke vstupence na výstavu. Samotnou výstavu bude možné navštívit do 20. srpna letošního roku.

Zdroj fotografií: GHMP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram