Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Talentovaní debatéři z Mensa gymnázia a Open Gate zvítězili v celostátní soutěži Debatní liga

27. 04. 2023 - Šimon Hauser

Tým studentů z gymnázia Open Gate se stal vítězem letošního ročníku Debatní ligy, celoroční soutěže, které se účastnilo celkem 100 týmů. Finálové utkání se konalo v pondělí 24. dubna, zaštítil ho první místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Drahoš. V anglické části soutěže vyhráli žáci z pražského Mensa gymnázia.

Debatní liga je celostátní soutěž pro středoškoláky, kteří se učí argumentovat a debatovat kontroverzní témata z oblastí, které se běžně neobjevují ve školních předmětech. Soutěže se účastnilo celkem 370 žáků ze středních škol a gymnázií z celé republiky. Kvalifikační kola se konala každý měsíc od září loňského roku. Organizátoři výběr témat pečlivě zvažují, aby byla aktuální a kontroverzní.

Jednotlivé týmy, každý s třemi mluvčími, stojí v debatě proti sobě, zatímco jedni téma podporují a druzí se snaží argumentaci protivníka vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí a přesnou podobu debaty určují daná pravidla. Kromě učení se argumentovat a debatovat na dané téma, soutěžící také zlepšují svou týmovou práci a naučí se vyhledávat hodnotné informace a ověřovat si je.

Jednou ze soutěžních témat letošního ročníku byl vývoj umělé inteligence, náprava pachatele trestných činů a role médií ve společnosti. Soutěžící tak měli možnost se zamyslet nad současnými společenskými problémy a naučit se argumentovat věcně a eticky. „Příprava na turnaje a i finále samotné mi pomohla se lépe zorientovat v různorodých daních a vím teď, jaké dopady mají změny v nich na společnost i státní rozpočet,” říká Barbora Votlučková, členka vítězného týmu Debatní ligy.

Debatní liga opět potvrdila svou roli vzdělávací soutěže, která nejenže posouvá schopnosti a vědomosti středoškoláků, ale také je připravuje na budoucí úlohu aktivních a kritických občanů. Vítězové letošního ročníku dokázali svou schopnost kvalitního a věcného argumentování a ukázali, že jsou připraveni převzít štafetu od současných generací a přinést nové nápady a pohledy na společenské výzvy. Doufejme, že další generace debatérů budou mít stejný zápal pro učení se a rozvíjení svých schopností jako ti letošní.

Zdroj: TZ Asociace debatních klubů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram