Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Takto vypadá elektrobus, který bude nově jezdit po Praze. Líbí se vám?

08. 02. 2022 - Daniel Kapek

Škoda Transportation ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy představila nový elektrobus pro Prahu. 

Vozidlo Škoda E’CITY bylo představeno na veletrhu Czechbus v letňanském výstavišti koncem minulého roku. Dopravní podnik má zatím objednáno 14 těchto vozidel. Celková hodnota zakázky včetně možných opcí (například na nákup nových akumulátorů) je 207 milionů korun.

V prosinci byly elektrobusy otestovány a do pravidelného provozu byly uvedeny v polovině ledna 2022. Zbylých 13 vozů je očekáváno v průběhu února. Praha si od elektrobusů slibuje snížení hluku a emisí.

Škoda E’CITY je společný projekt plzeňské Škodovky a Turecké společnosti Temsa. Ta dodává karoserii elektrobusu, která pak na návěsu kamionu doputuje do Plzně, kde Škoda elektrobus kompletně vybaví elektrickou výzbrojí, včetně baterií.

Nový elektrobus pro městské linky je standartního typu (Sd), má délku 12 metrů a konstrukční rychlost 80 km/h. Jeho vnější lak je v novém barevném stylu Pražské integrované dopravy (PID) a svou technickou specifikací splňuje nové standardy kvality PID.

Elektrobus má prostor pro dva kočárky nebo vozíčkáře, místa vyhrazená pro osoby se sníženou schopností pohybu. Elektrobus je vybaven moderním informačním a odbavovacím systémem včetně automatického počítání cestujících a zařízení pro nevidomé. Nechybí ani kamerový systém pro bezpečnost cestujících.

Dobíjení na konečné

Vozidlo je vybaveno takzvaným dvoupólovým dobíjením s galvanicky izolovaným nabíječem na voze. To znamená, že během dne, když je vůz v provozu, se může nabíjet na konečných zastávkách během přestávek. Nabíjení bude probíhat po dobu 15 až 30 minut. V praxi bude denní dojezd elektrobusy více než garantovaných 100 kilometrů, které by měl vůz ujet na jedno nabití.

DPP má infrastrukturu pro tento typ dobíjení již připravenou na konečných zastávkách Strašnická a Želivského, odkud budou vozidla vyjíždět na linky 154 (Strašnická – Koleje Jižní Město) a 213 (Želivského – Nádraží Uhříněves).

Zdroj fotografie: Twitter @PIDoficialni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram