Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studium na vysoké škole v zahraničí? Je to jednodušší, než jste si mysleli!

14. 12. 2021 - Aneta Havránková

Stále přemýšlíte, kam na vysokou školu, ale nejste rozhodnutí? Nebo jen nemůžete nalézt obor, který by vám vyhovoval? A přemýšleli jste už o studiu na zahraniční vysoké škole? Většina z nich se může pyšnit tím, že nabízejí obory, o kterých si u nás v ČR ani nenecháme zdát.

Dříve se mnoho českých studentů vydávalo na studia do Anglie nebo Skotska. Ve Skotsku totiž nemuseli platit žádné školné a v Anglii si mohli vzít studentskou půjčku až do výše plného školného. To se ovšem s tímto rokem kvůli Brexitu změnilo a takové možnosti už nemáme. Navíc se školné na těchto univerzitách zvýšilo až trojnásobně. Stále ale existuje pár univerzit, které nabízejí plná stipendia – např. University of St. Andrews ve Skotsku. Tato stipendia je ale možné získat až po úspěšném přijetí, nikdy to tak nevíte dopředu. Ti, kteří mají stále Británii jako vysněnou destinaci pro svá studia, se mohou obrátit na organizace Kellner Family Foundation nebo Bakala Foundation, které nabízejí stipendia na vysokých školách v zahraničí až do plné výše. Je k tomu ale potřeba velmi dobrých studijních výsledků, motivace a výborná znalost anglického jazyka.

Kam je tedy možné se vydat bez toho, abychom museli platit nehorázné peníze za školné? V Evropě se nachází mnoho alternativ. V Irsku studenti z EU neplatí žádné školné, to samé ve Švédsku, Norsku, podle příjmů domácnosti pak i v Nizozemsku a jako poslední bych vyzdvihla Dánsko. V Dánsku nejen, že neplatíte žádné školné a jsou tam prestižní univerzity, ale navíc, pokud pracujete alespoň deset hodin týdně, tak máte nárok na finanční podporu od státu, která dosahuje až dvaceti tisíc, což se určitě vyplatí.

Přihlášky ve Velké Británii můžete podávat do konce ledna, v Dánsku do konce března, ve Švédsku a Norsku taktéž. V Nizozemsku dokonce až do května. Někde jsou přihlášky zpoplatněné, někde nikoliv, ale nejsou to žádné velké částky jako např. v USA. Z Nizozemska lze doporučit např. University of Amsterdam, Erasmus University nebo Tilburg University. Studuje zde mnoho českých studentů a jsou velmi spokojení. Navíc všechny tyto univerzity nabízejí velmi zajímavé obory, o kterých jsme ani neslyšeli, např. Human Resources Studies, Artificial Intelligence nebo Global Management of Social Issues.

V Dánsku je velmi populární University of Aalborg nebo University of Southern Denmark. Ve Švédsku a Norsku jsou pak nejlepší univerzity v hlavních městech, kde je to ovšem o dost dražší. Přijímací proces většinou není tak složitý. Ve Velké Británii odevzdáváte tzv. Personal Statement a doporučení od učitele. Vše samozřejmě v anglickém jazyce. Pak ještě váš učitel vyplní, jaké jsou očekávané známky na vašem maturitním vysvědčení. Zde vás pak přijmou pod podmínkou například toho, že budete mít dvě jedničky na maturitním vysvědčení. V ostatních zemích přijímají po doložení doporučení učitelů a vysvědčení za poslední dva roky.

Je možné se na VŠ do zahraničí dostat, i když nemáte vynikající studijní výsledky? Určitě ano! V zahraničí nekoukají čistě na známky, jde jim spíše o vaši osobnost a o motivaci ke studiu. Takže šanci má zajisté každý.

Fotografie od uživatele Karolina Grabowska ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram