Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studentský průkaz ISIC slaví 70 let. Jeho česká verze je nejpoužívanější na světě

11. 11. 2023 - Vincenc Novák

Mezinárodní studentský průkaz ISIC nedávno oslavil své sedmdesátileté výročí. Jen za minulý rok bylo celosvětově vydáno 2,45 milionů kusů těchto průkazů, z toho 593 tisíc v Česku. Právě česká verze platí již od 90. let za tu nejpoužívanější na světě.

V žádné jiné zemi světa neplatí, že by ISIC znal každý tamní student. V uplynulých dnech se na výroční konferenci v Praze sešli zástupci vydavatelů ISIC z 85 zemí. Účastníci akce oslavili letošní jubileum a naplánovali kroky do budoucna, včetně dalšího digitálního rozvoje průkazu, expanze na americký trh či spolupráce s EU na rozvoji Evropské studentské karty.

"V tomto okamžiku má v Česku svůj průkaz ISIC 758 tisíc studentů a průkaz ITIC více než 30 tisíc učitelů. Spolupracujeme zde s 1 590 školami – vysokými, středními a v posledních letech i základními. Ostatní země v tomto zaostávají, Česko je pro ně inspirací. I proto si celosvětová Asociace ISIC vybrala pro oslavu 70 let právě Prahu," řekl Radek Schich, ředitel společnosti GTS Alive, která průkazy ISIC a ITIC spravuje v Česku. GTS Alive spadá pod nadnárodní skupinu GTS Alive Group, jejíž sídlo najdeme v Praze. Pod její správu spadají pobočky v sedmnácti zemích na čtyřech kontinentech.

Poprvé se objevil v Dánsku

ISIC vznikl v roce 1953 v dánské Kodani. V roce 1968 ho UNESCO uznalo jako jediný mezinárodní validní dokument dokazující status studenta. Jeho papírovou podobu nahradily v roce 1989 plastové karty. V 90. letech dorazil průkaz ISIC také do Česka, kde má nyní široké využití - využívá se také ve veřejné dopravě, školních jídelnách a knihovnách. ISIC může také pomáhat zabezpečit vstup do školy a využíván je také pro celou škálu studentských slevových benefitů.

Dnes je ISIC čím dál více používán ve své digitální podobě. Nedávno byla v Česku spuštěna mobilní aplikace Alive App. Snadnou verifikaci průkazů ISIC a ITIC umožňuje obchodníkům prostřednictvím QR kódu aplikace Alive Verify. Novinkou je také program Alive Alumni, který umožňuje absolventům nadále využívat některých výhod průkazu ISIC.

Nedávná konference uvítala jako hosty také představitele UNESCO a Evropské komise. Mezi nimi byla například koordinátorka EU pro mládež Bilana Sirakova, zástupci Evropské univerzitní asociace, Evropské studentské unie či Erasmus Student Network.

Zdroj: Tisková zpráva GTS Alive

Zdroj úvodního obrázku: ISIC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram