Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studenti musí mít před zkouškami negativní test na koronavirus

14. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Ministerstvo školství rozeslalo v tomto týdnu školám manuál k organizaci letošních přijímacích a závěrečných zkoušek a maturit. Žáci a studenti musí před jejich vykonáním předložit negativní test na koronavirus, který nebude starší než sedm dní. Ten mohou absolvovat ve své kmenové škole, která jim předá zprávu o výsledku. Při zkouškách platí také povinnost mít nasazenou chirurgickou roušku nebo respirátor. Ministerstvo žákům doporučuje test vykonat v předstihu, tedy alespoň tři dny před konáním zkoušek, aby se případně stihlo ověření výsledku PCR testem.

Školy by také měly do 15. dubna do 18 hodin nahlásit, pro kolik osob za tímto účelem budou potřebovat antigenní testy.

Negativní výsledek testu mají předložit nejen žáci, ale i zkoušející, stejně tak i další lidé přítomní u zkoušek. V jednotlivých učebnách smí být maximálně dvacet osob. Potvrzení o negativním testu mohou žáci nahradit potvrzením hygienické stanice nebo praktického lékaře o prodělané nemoci v posledních 90 dnech, případně dokladem o absolvování očkování proti onemocnění koronavirem.

Test může absolvovat student nebo žák také v registrovaném odběrovém místě, ze kterého přinese doklad o negativním výsledku testu vydaný poskytovatelem zdravotnických služeb. Střední škola, na kterou se uchazeč hlásí, nemá povinnost umožnit testování pro účely účasti na přijímací zkoušce, ale má možnost toto uchazečům nabídnout, píše se v dokumentu. Pokud by přesnější PCR test nákazu koronavirem prokázal, bude moct uchazeč do tří dnů požádat o konání zkoušky v náhradním termínu.

Zaměstnanci škol, kde se budou nejen přijímací zkoušky, ale i maturity nebo závěrečné zkoušky konat, by podle instrukcí ministerstva měli zajistit také časté větrání, dezinfekci a ideálně i dodržování doporučených rozestupů 1,5 metru mezi jednotlivými osobami.

Termíny, kdy je nejdříve možno provést test pro účely přijímacího řízení ke vzdělávání ve střední škole:

Termín testování na ZŠ*Testování se týkáTermíny JPZTermíny školní části přijímací zkoušky
Út – 27. dubna 2021 (pro oba dny přijímacích zkoušek v řádném termínu)uchazečů o čtyřleté obory vzdělání s MZřádné:
Po - 3. května
Út - 4. května
řádné:
Po - 3. května
Út - 4. května
Čt – 29. dubna 2021 (pro oba dny přijímacích zkoušek v řádném termínu)uchazeče o víceletá gymnáziařádné:
St – 5. května
Čt – 6. května
řádné:
St – 5. května
Čt – 6. května
St – 26. května 2021
Čt – 27. května 2021
uchazečů o čtyřleté obory vzdělání s MZa uchazeče o víceletá gymnázianáhradní:
St – 2. června
Čt – 3. června
náhradní:
St – 2. června
Čt – 3. června
7 dnů před konáním zkoušky po dohodě se ZŠuchazečů o čtyřleté obory vzdělání s MZ, kteří nebudou konat JPZ---------řádné: od 5. do 19. května
náhradní: do 16. června
7 dnů před konáním zkoušky po dohodě se ZŠuchazečů o střední vzdělání bez MZ---------řádné: od 5. do 19. května
náhradní: do 16. června

*S ohledem na možnost provedení ověřovacího RT-PCR testu v případě pozitivního výsledku antigenního testu je vhodné testovat v ZŠ s předstihem před konáním příslušné zkoušky a umožnit tak uchazeči stihnout ověřovací testování na odběrovém místě metodou RT-PCR. Doporučujeme ponechat alespoň 3 pracovní dny mezi testováním a přijímací zkouškou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram