Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studenti DAMU chystají světovou premiéru komedie o české historii, kterou napsal robot

08. 10. 2022 - Redakce

Zajímavý scénický projekt PLai PRAGUE: PRAGUE Clockwork Cabaret uvidí v neděli 9. října večer diváci na Lodi Tajemství na pražském Rašínově nábřeží. Světová premiéra multižánrového komediální představení nabídne pět krátkých příběhů z české historie, které zcela napsala umělá inteligence (AI). PLai PRAGUE nazkoušeli studenti pražské DAMU pod vedením absolvujícího režiséra Josefa Doležala. Producentem a autorem projektu je Tomáš Studeník.

Představení PLai PRAGUE vzniklo u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Po svém uvedení v Praze zamíří na evropská pódia v Berlíně, Bruselu, Varšavě, Vídni a Bratislavě. Do české metropole se na svou derniéru vrátí v listopadu.

Inscenace je v angličtině a diváci budou mít k dispozici český doprovodný text. Více informací o projektu je na stránkách www.plaiprague.eu.

Projekt PLai PRAGUE má za cíl představit Evropě hlavní město Česka jako středobod umělé kreativní inteligence, kde pokračují příběhy světově známého robota” bratří Čapků a kde stroje s lidmi spoluvytvářejí umělecké dílo,” říká Tomáš Studeník, autor projektu a propagátor inovací.

Diváci multižánrového představení PLai PRAGUE zhlédnou pět krátkých scén doprovázených písněmi. Jejich textová forma vznikala za užití programu pro automatické generování textu, zvaného Klikátko, vytvořeného projektem TheAItre. Mají tak jedinečnou příležitost vidět, jak si robotická mysl například představuje osidlování českých zemí Praotcem Čechem, nebo jak by vypadaly hovory Tomáše Garrigue Masaryka s Václavem Havlem, nebo jakou roli může v budoucnu sehrát Česko v EU.

„Pražský mechanický kabaret je komediální show. Tvoříme ji na principu asociativního vrstvení divadelních obrazů, které mezi sebou nemají zdánlivě žádnou spojitost. Věřím, že toto vrstvení je nápadité a hravé a doufám, že ona naše hravost diváka strhne. Na takové úrovni je zatím text generovaný umělou inteligencí; nesmyslný, dokud mu člověk svou interpretací smysl nedá,“ doplňuje režisér Josef Doležal.

Autoři inscenace chtějí zejména na zahraničních scénách ukázat, že Česko není jen zemí okouzlující hudby, fascinující historie nebo oslnivých intelektuálních výdobytků, ale zemí s jedinečným přístupem k evropským historickým fenoménům – od renesance, přes roboty až po pád komunismu. V rámci projektu PLai PRAGUE chtějí jeho tvůrci také pomoci veřejnosti hledat odpovědi na otázky, jak lze s pomocí umělé inteligence vytvářet surrealitu v realitě a vymýšlet nemyslitelné.

Bližší informace o inscenaci:

Autor: Tomáš Studeník

Režie: Josef Doležal

Dramaturgie: Kryštof Krejčí

Scénografie: Martin Šimek

Produkce: Karolína Hanzlová, Lucie Karbanová

Hrají: Karolína Knězů, Jan Staněk, Šimon Pliska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram