Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Střední školy v zahraničí: Výuka, přijímací zkoušky a možnosti studia

18. 05. 2023 - Aneta Havránková

Přemýšlíte o tom, že byste se přihlásili a střední školu v zahraničí? Jak probíhá výka ve Británii, USA či Dánsku? Jak se na školy dostat, kolik stojí školné a z čeho se skládá maturitní zkouška? Všechny odpovědi se dozvíte v článku a poradíme vám také, kde získat stipendia.

USA

Středoškolské vzdělávání v USA je rozděleno do čtyř ročníků, známých jako "freshman", "sophomore", "junior" a "senior." Narozdíl do Česka je zde však povinná školní docházka až do osmnácti let. Studenti mají na výběr z několika předmětů a sami si také volí, na jaké úrovni je budou studovat. Na konci střední pak skládají standardizované testy SAT, které se dají přirovnat k českému SCIU. Na základě těch se pak přijímají studenti na vysoké školy.

Pokud vás láká studium v USA, tak máte několik možností. Buď se sami můžete na vámi vybranou školu přihlásit, anebo si zvolte českou organizaci, která vysílá studenty do Spojených států. U nás to dělají YFU, Studyline, EF, AFS nebo CCI. Zkusit můžete také Assist nebo Davis stipendium od Bakala Foundation.

Velká Británie

Studium střední školy ve Velké Británii funguje zcela jinak než u nás. Žáci mají povinnost navštěvovat školy až do šestnácti let a následně se rozhodují, zda chtějí na vysokou školu nebo ne. Pokud ano, tak nastoupí ještě na dvouroční studium nazvané "sixth form," v rámci kterých se připravují na studium na univerzitě. V průbehu studia pak také skládají několik zkoušek. Na konci střední školy, v šestnácti letech, to je GCSE a následně, na konci Sixth Form pak skládají pověstné A Levels, na základě kterých je pak také mnoho škol přijímá.

Láká tě studium na střední v Británii? Můžeš zkusit HMC stipendium od Bakala Foundation nebo se sám na nějakou školu přihlásit. Stejně tak jako u států existuje spousta českých organizací, které tě do Británie vyšlou. Po Brexitu však očekávej o dost vyšší cenu.

Dánsko

Studium na střední škole v Dánsku začíná obvykle ve věku 15 nebo 16 let a trvá tři roky. Stejně jako u nás zde existuje mnoho gymnázií, která studenty připravují na studium na vysoké škole. Na rozdíl od Česka je zde ale mnohem větší volitelnost předmětů a v posledních dvou letech je pak možné studovat jen to, co vás baví. Přijímací řízení se většinou skládá z životopisu a motivačního dopisu. Dokládají se pak také známky z posledních dvou let.

Pro české studenty je velmi jednoduché studovat střední školu v Dánsku. Na většině tamních gymnázií se totiž vyučuje prestižní program International Baccalaureate, který je kompletně v anglickém jazyce. Jakožto občané Evropské Unie pak navíc v Dánsku neplatíte žádné školné a jediné, co je potřeba uhradit, je pak ubytování, strava a náklady na dopravu a zábavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram