Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Stávka zastavila provoz na většině českých škol

28. 11. 2023 - Daniel Kapek

V pondělí zůstala zavřena většina českých škol a další zůstaly v omezeném provozu. Pedagogové tím chtěli vyjádřit nespokojenost s vládními škrty

Jeden z hlavních důvodů pondělní stávky byly platy nepedagogických pracovníků. V plánu je jejich snížení o dvě procenta. Například u školních jídelen jde o velký problém, neboť pokud by odešli kvalifikovaní kuchaři, mohlo by se stát, že obědy se nebudou školákům vařit, ale ohřívat. 

Tímto stylem se rozhodla protestovat školní jídelna ZŠ Holečkova v Olomouci. Jak informoval server Novinky.cz, ke stávce se tam připojili pouze symbolicky, neboť se v tamních prostorách stravují i žáci ze škol, které nestávkovaly, a tak strávníkům ohřáli sekanou z polotvaru.  Školy dále pozorňují na fakt, že nástupní plat kuchařky se pohybuje kolem dvaceti tisíc, kvůli čemuž nemohou sehnat nové posily a mají co dělat, aby si udrželi současné zaměstnance. 

Ministr školství se omluvil rodičům žáků

Den před stávkou napsal ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ otevřený dopis adresovaný rodičům žáků, kterých se stávka dotkla. "Ještě jednou se Vám, vážení rodiče, omlouvám za potíže, které Vám stávka a spor způsobí. Samozřejmě za to nesu politickou odpovědnost,“ stojí v dopise. Bek předpokládá, že spor bude pokračovat i po stávce, neboť po ní chce dále diskutovat s odbory. I přesto, že odbory nedaly jasné požadavky, ministr slíbil, že se kvalita školství nesníží.  Vláda je podle něj připravena v lednu hledat pro svůj resort dostatečné finanční zdroje, s jejichž pomocí by se mohly zvýšit platy nepedagogických pracovníků.

Zdroj: novinky.cz, novinky.cz, tn.nova.cz, seznamzpravy.cz, msmt.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram