Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Stále váháte kam na střední? Máme pro vás tipy! 

16. 02. 2023 - Aneta Havránková

Již do 1. března je potřeba podat přihlášky na střední školy. Stále si nejste jistí, co chcete studovat? To vůbec nevadí, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou s rozhodováním! 

To, že si nejste jistí, kam jít na střední školu, určitě neznamená, že byste měli zvolit gymnázium. V posledních několika letech chodí na gymnázia stále více lidí a ztrácejí tím svojí kvalitu. Dávno už neplatí, že na vysoké školy se chodí pouze z gymnázií. 

Na gymnázia byste měli jít jen pokud víte, že jste poměrně dobří na všechny předměty a nemáte zásadní problém s žádným z nich. Jinak byste se také mohli trápit následující čtyři roky. Určitě neberte ohled na to, co je nejoblíbenější mezi vašimi spolužáky. Rozhodujte se podle sebe. Odborná škola ani učební obory rozhodně nejsou nic špatného. 

Jste šikovní na matematiku? Je dobré zapřemýšlet nad tím, co z matematiky vás baví. Pokud spíše geometrii, je fajn zauvažovat nad průmyslovou školou. Pokud vás baví čísla a počty, měli byste směřovat na obchodní školy nebo na gymnázia a lycea.

Baví vás jazyky? Střední školy zaměřené přímo na výuku cizích jazyků v Česku neexistují. Máme ale mnoho bilingvních škol, které nabízejí výuku v cizím jazyce. Hodně jazyků se naučíte také na oboru cestovní ruch a kvalitní výuku jazyků má i mnoho gymnázií a lyceí, není to ale pravidlem. 

Zajímáte se o politiku a dění ve společnici? Přihlaste se na veřejnosprávní činnost nebo bezpečnostně právní činnost. Pokud však spějete spíše do historie, zvolte buď gymnázium nebo lyceum. 

Máte rádi práci s lidmi? Pak byste měli zapřemýšlet o studiu pedagogického lycea, předškolní a mimoškolní pedagogiky nebo sociální činnosti. 

Rádi pomáháte ostatním? Zdravotní a veterinární školy pro vás budou to pravé ořechové. Všechny zdravotní školy  nabízejí mnoho oborů, a to od nutričního asistenta až po praktickou sestru. Kromě klasické veterinu ale také existuje obor chovatelství, o kterém se příliš neví. 

Vidíte se jako ajťák nebo chemik? Ani vy nemusíte zoufat, obě z těchto odvětví se daji studovat v mnoha různých oborech, a to například aplikovná chemie, technologie potravin nebo analýza potravin. IT jich pak má ještě o mnoho více, a to elektrotechniku, programování, kybernetiku nebo analytiku. 

Průšvih ale mají nadějní umělci a lidi se zájmem o grafiku, design a marketing. Přihlášky na tyto obory totiž skončily již v listopadu. 

Tak vzhůru na střední! 

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele ernestoeslava ze služby Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram