Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Spotify začne odkazovat uživatele k faktuálním informacím o covidu

02. 02. 2022 - jan.sercl

Tento krok oznámil výkonný ředitel Daniel Ek poté, co se na Spotify snesla vlna kritiky ohledně covidových dezinformací v některých podcastech, konkrétně The Joe Rogan Experience, který je v tuto chvíli nejoblíbenějším podcastem platformy. "Toto doporučení nasměruje posluchače na naše specializované centrum COVID-19, které poskytuje snadný přístup k faktům založeným na datech, aktuálním informacím, které sdílejí vědci, lékaři, akademici a orgány veřejného zdraví z celého světa, a také odkazy na důvěryhodné zdroje," uvedl Ek.

Svůj nesouhlas s předchozími pravidly dali najevo mimo jiné kanadští umělci Neil Young a Joni Mitchell. Young se nechal slyšet, že platforma je "domovem pro život ohrožující covidové dezinformace", Mitchell se k situaci vyjádřila také na svojí webové stránce. "Nezodpovědní lidé šíří lži, které stojí jiné lidi život." Oba umělci následně požádali o stažení svých hudebních skladeb z platformy.

Spotify se zprvu těmto nařčením bránilo. "Chceme, aby uživatelé služby Spotify měli k dispozici veškerou světovou hudbu a zvukový obsah. S tím je spojena velká zodpovědnost při vyvažování bezpečnosti pro posluchače a svobody pro tvůrce," uvedla společnost. "Máme zavedeny podrobné zásady pro obsah a od začátku pandemie jsme odstranili více než 20 000 epizod podcastů souvisejících s covidem."

Joe Rogan tvrdí, že se rozhodně nepovažuje za anti-vaxera, vakcíny považuje za bezpečné a jejich aplikaci doporučuje většině věkových skupin. Problém ovšem nastává u mladší generace, Rogan vakcinaci u mladých lidí nedoporučuje, namísto toho hovoří o antiparazitiku ivermektinu, kterým se, dle jeho slov, dá nemoc léčit. Toto tvrzení vyvrací Světová zdravotnická organizace, lék doporučuje pouze na klinické zkoušky, podle prozatímních důkazů nemá lék potenciál na léčení jednotlivců s covidem.

Rogan se na svém instagramovém účtu omluvil, přičemž zdůraznil, že se "nikdy nesnažil s tímto podcastem dělat nic jiného než jen mluvit s lidmi". "Slibuji vám, že se budu snažit vyvážit tyto kontroverznější názory a pohledy jiných lidí, abychom možná našli lepší úhel pohledu," řekl. Rovněž zmínil dvě epizody, během nichž vedl rozhovory s kardiologem a virologem, kteří pracovali na technologii mRNA, tedy na stejné metodě, která se používá při výrobě několika vakcín COVID-19. "Mají názor, který se liší od běžného narativu. Chtěl jsem si jejich názor vyslechnout." Dále uvedl, že se od Younga ani Mitchell necítí ukřivděný, ba naopak, jejich hudební tvorbu pozitivně ohodnotil.

Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram