Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Společnosti ustupují od flexibilních pracovních úvazků

08. 03. 2023 - jan.sercl

V době hrozící ekonomické nestability a rozsáhlého propouštění nařizují šéfové svým zaměstnancům, aby se vrátili do kanceláře. Návrat k osobnějším pracovním poměrům by mohl být významnou změnou v měnícím se světě práce, zejména vzhledem k tomu, že zaměstnanci měli v době krize při hledání pozic navrch, pokud jde o vyjednávání o flexibilitě.

V lednu obdrželi zaměstnanci společnosti Disney zprávu od generálního ředitele Boba Igera. Stejně jako ostatní zábavní konglomeráty, mediální gigant také uplatňoval politiku hybridní práce, kdy týmy mohly pracovat na dálku dvakrát týdně. Iger však v memorandu vysvětlil, že společnost nyní mění kurz a od března nařizuje čtyřdenní návrat do kanceláře. „Jak už jste ode mě mnohokrát slyšeli, kreativita je srdcem a duší toho, kdo jsme a co ve společnosti Disney děláme," napsal. „V kreativním oboru, jako je ten náš, nic nemůže nahradit schopnost spojit se, pozorovat a tvořit s kolegy, která vzniká fyzickým pobytem pohromadě, ani možnost profesně růst učením se od vedoucích pracovníků a mentorů."

Společnost Disney není jedinou velkou korporací, která omezuje flexibilitu na pracovišti. V různých odvětvích společnosti, včetně Starbucks, Twitteru a auditorské firmy KPMG, zavádějí více osobních dnů nebo dokonce návrat k plnému pracovnímu úvazku v kanceláři. Podle průzkumu, který v lednu 2023 provedla personální agentura Monster, se sice polovina zaměstnavatelů domnívá, že poskytování flexibilních úvazků zaměstnancům se osvědčilo, ale třetina těch, kteří plánovali zavést virtuální nebo hybridní model, si to před rokem rozmyslela.

Zatímco generální ředitelé uvádějí jako důvod návratu do kanceláře potřebu osobní spolupráce, kamarádství a mentorství, studie ukazují, že mnoho zaměstnanců si nejvíce cení flexibilní práce. Toto uspořádání snížilo vyhoření pracovníků, zlepšilo rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a v mnoha případech dokonce zlepšilo profesní výkon. To znamená, že skutečně existuje nesoulad mezi tím, co chtějí zaměstnavatelé, a tím, co chtějí jejich zaměstnanci - přesto šéfové pokračují v návratu svých zaměstnanců.

Ještě před třemi lety byla práce na dálku na plný úvazek, byť jen příležitostně, zvláštním privilegiem, vyhrazeným pro pracovníky ve velmi specifických podmínkách. Pandemie však poslala velkou část pracovníků domů, zejména v odvětvích, kde se pracuje na základě znalostí. Mnohým zaměstnancům umožnila virtuální práce vytvořit si nové, produktivní pracovní návyky a nastolit větší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, jakmile se osvobodili od každodenního dojíždění a prezence v kanceláři od devíti do pěti.

Při tomto posunu se flexibilita rychle stala nejžádanějším pracovním benefitem. V době rekordního počtu volných pracovních míst a odchodů z práce mnoho zaměstnavatelů nabízelo uchazečům o zaměstnání i stávajícím zaměstnancům možnost práce na dálku. Vzhledem k tomu, že se trh práce změnil, některé z těchto dohod již pro určité společnosti neplatí. Zpomalení technologického růstu a hrozící ekonomická nestabilita způsobily, že udržení pracovníků již není prioritou - zejména v situaci, kdy se snižuje počet pracovních míst. Zaměstnavatelé mají nyní větší páky, jak požadovat návrat svých pracovníků do kanceláře. „Pokud se zaměstnanci nelíbí nové pracovní uspořádání, propouštění ve všech oblastech znamená, že si pravděpodobně bude mnohem méně jistý, že na něj čeká jiná role," říká Cooper.

Text vznikl v rámci projektu Studentské zpravodajství, který dává mladým lidem příležitost získat zkušenosti s redakčním psaním.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram