Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Smrtící střelba u gay baru v Oslu, zemřeli 2 lidé

27. 06. 2022 - jan.sercl

Každoroční Pride festival v Oslu byl o víkendu zrušen, jelikož v blízkosti místního gay baru došlo k masivní přestřelce, norské policejní síly ji označují za "islamistický teroristický čin", zemřeli dva lidé a 21 jich bylo zraněno.

O pár hodin později byl dvaačtyřicetiletý muž zatčen a obviněn z vraždy, pokusu o vraždu a teroristických činů. Norská policejní bezpečnostní služba (PST) zvýšila po útoku, po němž se lidé v panice snažili před střelcem ukrýt nebo utéct do ulic, stupeň pohotovosti z "mírného" na "mimořádný", tedy nejvyšší. Norský premiér Jonas Gahr Stoere popsal, že se v ulicích města shromáždily tisíce lidí, kteří mávali duhovými vlajkami na podporu LGBTQ+ komunity a pokládali květiny na místo násilí. Mnozí prolévali slzy a ostatní přihlížející je utěšovali.

Gay bar prý mohl být pouze jednou z cílových lokalit, kde se střelba odehrála. Norská zpravodajská služba uvedla, že pracuje na objasnění toho, zda se po střelbě neplánují další násilné činy. PST v sobotu na Twitteru oznámila, že byla "informována o sobotní střelbě v Oslu". „Nyní přispíváme všemi relevantními informacemi, které máme, policejnímu okrsku v Oslu a pracujeme na objasnění, zda mohou být plánovány další násilné činy. V současné době tomu nic nenasvědčuje," uvedla PST.

Průvod Pride v Oslu, který se měl konat v sobotu, byl po střelbě zrušen na základě rad a doporučení policie. Organizátoři akce doporučili na svých stránkách, aby se účastníci na místo nedostavili a počkali, než se situace uklidní. „Budeme se řídit doporučeními policie a budeme se o sebe navzájem starat. Vřelé myšlenky a láska patří příbuzným, zraněným a dalším postiženým," uvedly ve společném prohlášení vedoucí organizace Oslo Pride Inger Kristin Haugsevje a vedoucí Asociace pro genderovou a sexuální rozmanitost Inge Alexander Gjestvang. „Brzy budeme opět hrdí a viditelní, ale dnes budeme pořádat a sdílet oslavy hrdosti z domova."

V Norsku naštěstí podobné útoky nejsou příliš časté, poslední útok podobného rozsahu má na svědomí krajně pravicový extrémista a usvědčený terorista Anders Breivik. Při střelbě v roce 2011 zavraždil 77 lidí, po tomto činu byly v Norsku kompletně zakázány poloautomatické zbraně.

Autor/ka fotografie: Marta Branco: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/laska-srdce-barevny-barvy-1173576/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram