Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Slavnost světla: Ohlédnutí za 11. ročníkem Signal Festivalu

30. 10. 2023 - Klára Nováčková

Prahu již po jedenácté rozzářil Signal festival. Jedenáctý ročník akce poprvé nabídl tři trasy, na kterých mohli diváci spatřit jedinečná umělecká díla od předních současných umělců z celého světa. Pokud jste se na festival nestihli dostat, nezoufejte – připravili jsme pro vás fotoreportáž. 

Tématem letošního ročníku byl ekosystém. Všichni jsme součástí (eko)systému a je jen na nás, jestli se nám jej podaří udržet. Umělci se soustředili na propojení umění, moderních technologií, společnosti a přírody, ale také na to, jak může nejmodernější technologie pomoci přírodě, která je tu miliardy let. Každý umělec pojal téma ekosystému po svém, představil ho z jiného úhlu pohledu, rozložil ho a nepředvídatelně slepil do unikátního uměleckého celku. 

Luminary Glyphs

Velkou pozornost v rámci letošního ročníku festivalu upoutal videomapping Andráse László Nagye. Maďarský multimediální umělec pracoval s tématem abecedy a tím, co jí předcházelo - symboly a piktogramy. Ve svém projektu nazvaném Luminary Glyphs kombinoval symbol knihovny, stránek knih, textů, a to i jejich nemenších jednotek - písmen. To vše spojil do jednotného celku pomocí umělé inteligence. Vzniklo tak nevídané audiovizuální představení, které doslova srší neotřelými myšlenkami a nápady.

Kaluže

Na Senovážném náměstí byly k vidění monumentální modely kaluží od českého designéra, Václava Mlynáře a jeho výtvarného týmu. V rámci svého projektu pro Signal Festival pracuje s tématem kalužiny, jakožto malého ekosystému, který můžeme rozdělit na drobné částice, vyčíslit počet organismů, prvků, atomů či změřit jeho objem. Přesto se ale Václav Mlynář ve svém myšlenkovém okruhu vrací na začátek, kdy můžeme kapku vnímat tak, jak ji vidíme před sebou.

Irideus Bulla

Na zemi se objevil neidentifikovatelný objekt. Abychom zjistili, k čemu slouží, nutí nás sochař Jan Kalláb rozehrát vlastní hru v naší hlavě, popustit uzdu fantazii a nenechat se svázat konvencemi. Dost možná jde o kostru kytovce, kterou vyplavil oceán po milionech let, o plavidlo z daleké budoucnosti, nebo…? Napadla vás vaše vlastní teorie? To je právě účelem skleněné sochy Irideus Bulla.

Autor fotografií: Klára Nováčková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram