Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školy naběhaly pro Paměť národa přes 46 tisíc kilometrů

03. 06. 2021 - Redakce

Benefiční Běh pro Paměť národa se uskutečnil už pošesté. Letos poprvé se do něj ale zapojily také školní týmy. A vedly si skvěle. Školáci společně se svými učiteli naběhali úctyhodných 46.435 km a přidali tak do sbírky pro Paměti národa částku ve stejné hodnotě jako naběhané kilometry. Běhalo se po celé republice ve dnech od 20. do 23. května 2021, zúčastnilo se 2237 závodníků, 85 škol a 44 firemních týmů. Díky všem účastníkům letošního běhu poputuje 1 milion korun na zdokumentování dalších osudů bojovníků za svobodu prostřednictvím sbírky pro Paměť národa.

Nejlépe si ve školní výzvě vedlo Gymnázium Jihlava, mezi pražskými školami Gymnázium prof. Jana Patočky a Základní škola Dr. Edvarda Beneše Praha Čakovice.

Společně základní školy přispěly částkou 46.435 Kč, a to díky partnerům akce Hezkey a Patentový institut. Oceňují je i samotní pamětníci. Jeden z nich, František Weindl, všem účastníkům osobně napsal poděkování. Jeho dopis účastníkům přikládáme níže.

Milí mladí přátelé! 

Vítejte v cíli Běhu pro Paměť národa. Organizátoři hlásí, že už nyní jste vy a vaši učitelé naběhali 46.435 km. To je výborná zpráva, a to jak v praktickém, tak symbolickém významu. Nejen, že tím přispíváte k tvorbě nových záznamů vzpomínek pamětníků – vzpomínek, které mimo jiné spoluutváří váš současný život. Pomáháte tím i sami sobě. Protože – jak se říká: ve zdravém těle zdravý duch. 

Já jsem nikdy velký běžec nebyl, ale sportoval jsem od malička, jak v Sokole, jehož jsem byl členem od roku 1929, od svých šesti let, tak i sám. Cvičil jsem gymnastiku, v zimě jsem u nás na Šumavě rád lyžoval. Jsem si zcela jist, že mi má sportovní kondice pomohla přežít můj nedobrovolný pobyt v jáchymovských lágrech při těžbě uranu. Přeji Vám, abyste nemuseli tuto zkušenost nikdy prožít. Ale taky bych si přál, abyste ve svém životě učinili maximum pro to, aby už nikdy nikdo nemusel být vězněn pro své politické přesvědčení a názor.

František Wiendl

Čestný předseda Konfederace politických vězňů

Fotografie od uživatele RUN 4 FFWPU ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram