Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školy letos opět vyvěsí tibetskou vlajku

09. 03. 2023 - Kryštof Jiřík

Vlajka pro Tibet je mezinárodní kampaň konaná každý rok 10. března. Toto datum připomíná výročí Tibetského národního povstání proti útlaku čínského režimu. Tibetskou vlajku tak můžete k tomuto datu vidět na různých institucích jako jsou radnice, úřady nebo i školy.

Letos se do kampaně zapojí více než 100 škol v České republice. Napříč regiony vyvěsí vlajku základní školy, střední odborné učiliště, střední školy i univerzity. Rozhodli se tak symbolicky vyjádřit solidaritu s Tibeťany a vyjádřit odpor vůči jejich útlaku.

Kampaň v Česku již tradičně koordinuje spolek Lungta. Pořádá se od roku 1996, kdy se zapojily první 4 radnice. V roce 2009 se pak připojilo i prvních 31 škol. Letos je zatím nahlášena účast 107 škol a 826 radnic, z nichž 27 vyvěšuje vlajku Tibetu poprvé v historii.

Vyjádřit podporu se dá však i jinak než jen symbolicky. Například Základní škola Hrob přistupuje k podpoře Tibeťanů aktivně. „Malým finančním příspěvkem podporujeme např. školní výuku pro téměř 160 dětí ve věku 6–16 let. Škola je zde rozdělena do několika tříd, dle věku a úrovně vzdělání. Společně se učí v malých, snadno sestavitelných dřevěných domcích s plastovou střechou a malými kamny uvnitř. Děti mají k dispozici psací potřeby, učebnice i sešity, jídlo a teplý čaj. Zvýšení gramotnosti totiž rozšiřuje životní možnosti a je prevencí před chudobou,“ píše na stránkách školy učitelka Yvetta Kadlecová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram