Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Harvard, Princeton, Yale, Brown… Názvy vysokých škol, které když slyšíte, tak si vybavíte ty nejznámější vědce světa, držitele Nobelových cen, lidi, co neustále leží v knihách a mají velké množství financí. Jaká je realita? A je vůbec možné se na tyto školy dostat?

Všechny tyto školy se nachází na východním pobřeží Spojených států amerických a každoročně přijímají pouze okolo pěti procent přihlášených studentů. Jak vypadají přijímací zkoušky? Stejně jako v Británii a většině zemích západní Evropy se zde neskládají klasické přijímací zkoušky jako u nás. Tyto školy od studentů vyžadují eseje. Každá jich chce několik a všechny musí být naprosto jiné a originální. Podávají se přes tzv. Common App. Zároveň vám zde musí napsat doporučení dva učitelé a školní poradce. Vše samozřejmě v anglickém jazyce, takže to je pro studenty, navštěvující klasické české školy, docela náročné.

A jak vaše eseje musí vypadat? Musíte v nich vyjádřit vaši osobnost, jedinečnost a zájem o studium. Dále pak musíte popsat své úspěchy a mimoškolní aktivity.

Jak být u přijímacího řízení úspěšný? Lze to rozdělit do tří skupin, buď jste velmi dobrý sportovec, někdo z vašich příbuzných na školu chodil/sponzoruje ji, a tudíž máte u přijímacího řízení výhodu, nebo jste velmi aktivní, jedineční a máte skvělý průměr. Lidí z poslední skupiny je nejvíce. Jak by měl takový potenciální uchazeč na Ivy League vypadat? Kromě zmíněného průměru se očekává velké množství mimoškolních aktivit s prokazatelnými výsledky, dobrovolnická činnost, skvělé hodnocení od učitelů a zejména, jak je zmíněno výše, originalita Vašich esejí, a tudíž vaší osobnosti.

A co, když se na Ivy League pak dostanete? Zažijete čtyři roky na nejlepších školách na světě. A na rozdíl od britských škol se pak nemusíte už starat o to, jaké budou vaše známky u maturity, jelikož zde neexistuje nic jako “podmíněné přijetí.” Stačí maturitu zvládnout. Na rozdíl od evropských škol si pak nemusíte hned v prvních letech studia volit obor, který chcete studovat, vyberete si jen předměty, které vás baví a zaměříte se konkrétněji až později.

Existuje pro české studenty šance se na Ivy League dostat? Určitě ano, ale bude to náročná cesta. Minulý i tento rok se tam jednotky studentů dostaly.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram