Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školy Ivy League, proč jsou tak prestižní, a jak se na ně dostat?

26. 04. 2022 - Aneta Havránková

Harvard, Princeton, Yale, Brown… Názvy vysokých škol, které když slyšíte, tak si vybavíte ty nejznámější vědce světa, držitele Nobelových cen, lidi, co neustále leží v knihách a mají velké množství financí. Jaká je realita? A je vůbec možné se na tyto školy dostat?

Všechny tyto školy se nachází na východním pobřeží Spojených států amerických a každoročně přijímají pouze okolo pěti procent přihlášených studentů. Jak vypadají přijímací zkoušky? Stejně jako v Británii a většině zemích západní Evropy se zde neskládají klasické přijímací zkoušky jako u nás. Tyto školy od studentů vyžadují eseje. Každá jich chce několik a všechny musí být naprosto jiné a originální. Podávají se přes tzv. Common App. Zároveň vám zde musí napsat doporučení dva učitelé a školní poradce. Vše samozřejmě v anglickém jazyce, takže to je pro studenty, navštěvující klasické české školy, docela náročné.

A jak vaše eseje musí vypadat? Musíte v nich vyjádřit vaši osobnost, jedinečnost a zájem o studium. Dále pak musíte popsat své úspěchy a mimoškolní aktivity.

Jak být u přijímacího řízení úspěšný? Lze to rozdělit do tří skupin, buď jste velmi dobrý sportovec, někdo z vašich příbuzných na školu chodil/sponzoruje ji, a tudíž máte u přijímacího řízení výhodu, nebo jste velmi aktivní, jedineční a máte skvělý průměr. Lidí z poslední skupiny je nejvíce. Jak by měl takový potenciální uchazeč na Ivy League vypadat? Kromě zmíněného průměru se očekává velké množství mimoškolních aktivit s prokazatelnými výsledky, dobrovolnická činnost, skvělé hodnocení od učitelů a zejména, jak je zmíněno výše, originalita Vašich esejí, a tudíž vaší osobnosti.

A co, když se na Ivy League pak dostanete? Zažijete čtyři roky na nejlepších školách na světě. A na rozdíl od britských škol se pak nemusíte už starat o to, jaké budou vaše známky u maturity, jelikož zde neexistuje nic jako “podmíněné přijetí.” Stačí maturitu zvládnout. Na rozdíl od evropských škol si pak nemusíte hned v prvních letech studia volit obor, který chcete studovat, vyberete si jen předměty, které vás baví a zaměříte se konkrétněji až později.

Existuje pro české studenty šance se na Ivy League dostat? Určitě ano, ale bude to náročná cesta. Minulý i tento rok se tam jednotky studentů dostaly.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram