Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školství nejspíše přijde kvůli škrtům pro rok 2024 o miliardy

06. 06. 2023 - Aneta Havránková

Ministerstvo financí v čele se Zbyňkem Stanjurou (ODS) představilo první návrh státního rozpočtu na rok 2024. Nejvíce škrtů by se mělo týkat ministerstva pro místní rozvoj, životní prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zdravotnictví, ministerstva dopravy a také ministerstva školství. České školství tak nejspíše přijde o miliardy korun.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy bude nejspíše v příštím roce čelit obrovskému šoku, který by mohl výrazně ovlivnit jeho rozpočet. Podle nedávno zveřejněného návrhu rozpočtu by mělo dojít ke snížení výdajů resortu až o 29,3 miliardy korun. MŠMT by si tak v dalším roce mělo přijít na 226 oproti letošním 255. To představuje úbytek financí o více než deset procent ve srovnání s letošním rokem. Ministerstvu přitom narostou výdaje na platy učitelů o desítky miliard korun.

Tato zpráva vyvolala na MŠMT překvapení a nevěřícnost. Mluvčí Aneta Lednová prohlásila, že tato částka není návrhem přímo ze strany ministerstva školství. Místo toho se jedná o první verzi návrhu rozpočtu ministerstva financí, která pravděpodobně nebere v úvahu závazky vlády v oblasti školství. Podle Lednové budou tyto závazky zohledněny v dalších kolech vyjednávání o rozpočtu.

Ministerstvo školství má přitom na starosti mnoho klíčových oblastí, včetně zvyšování platů učitelů a financování regionálního školství. Tyto závazky si vyžadují značné finanční prostředky od státu. Snížení rozpočtu by mohlo vážně ohrozit tyto plány a přispět ke zhoršení podmínek ve vzdělávacím systému.

Další resort, který je zasažen navrhovanými úsporami, je ministerstvo průmyslu a obchodu. Jeho výdaje by měly být zredukovány o téměř 15 miliard korun, což znamená téměř čtvrtinový pokles oproti letošnímu roku. Nejvíce finančních prostředků z tohoto resortu směřuje do podpory obnovitelných zdrojů energie. Jak se tento útlum výdajů projeví na této oblasti, zatím není jasné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram