Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školství má příští rok přijít o 11,6 miliardy korun. Budeme hledat řešení, říká mluvčí MŠMT

08. 09. 2023 - Aneta Havránková

Dle návrhu státního rozpočtu pro rok 2024 má MŠMT obdržet o 11,6 miliardy méně oproti letošnímu roku. Ministerstvo školství by tak příští rok mělo disponovat rozpočtem ve výši přibližně 253,4 miliardy Kč. Zvláště znepokojující je fakt, že tato snížená alokace peněz se dotkne především platů pracovníků v oblasti školství. Podle mluvčí MŠMT to však ještě není konečná a výše rozpočtu se může ještě poupravit.

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ však představil svůj záměr, v rámci kterého oznámil, že učitelé mají být jedinou profesní skupinou státních zaměstnanců, kteří se v příštím roce dočkají nárůstu svých platů. Tento nárůst by měl činit alespoň 3000 korun.

„Návrh Ministerstva financí zohledňuje již část požadavků MŠMT. V dalších týdnech povedeme ve vládě další intenzivní diskuzi a budeme hledat řešení, které umožní zajistit potřeby školství. V této chvíli je jisté, že platy učitelů porostou a neklesnou výdaje státního rozpočtu na výzkum ani na vysoké školy. Vzhledem k rozběhu nového operačního programu Jan Amos Komenský naopak určitě porostou," vyjádřila se mluvčí MŠMT Aneta Lednová pro server Novinky.cz.

Ministerstvo školství nese zodpovědnost za nejrozsáhlejší počet státních zaměstnanců, kteří aktuálně čítají 271 tisíc pracovních míst. To zahrnuje nejen učitele, ale také asistenty pedagogů, školníky a další pedagogické i nepedagogické pracovníky a úředníky. Ovšem, podle plánů obsažených v návrhu rozpočtu, se v příštím roce počet pracovních míst sníží o přibližně 20 tisíc. A to není všechno, další redukce je naplánována pro roky 2025 a 2026. Vypadá to tedy tak, že platy ve školství by měly do roku 2024 klesnout o 841,7 milionu korun ve srovnání s aktuálním plánem.

Tento plán se samozřejmě nelíbí akademikům. Ti již v minulosti několikrát předali petici adresovanou členům vlády, v níž žádají zvýšení financí pro univerzity. Podepsali ji tisíce lidí, z nichž většina jsou zástupci iniciativy Hodina pravdy. Vysokoškolstí pedagogové žádají zejména o navýšení peněz pro jednotlivé fakulty vysokých škol a alokaci na ty, jejichž rozpočty jsou na tom nejhůře. To se týká zejména filozofických fakult.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram